Adonis

Adonis | foto: Profimedia.cz

Básník Adonis bude v Praze oceněn, kreslíř Crumb dostane tenisky

  • 0
Při zahájení letošního Festivalu spisovatelů Praha, který proběhne ve dnech 7. - 11. června, dostane syrský básník Adonis cenu za svobodu projevu.

O Adonisovi se již několikrát spekulovalo jako o možném laureátovi Nobelovy ceny za literaturu. Autor je nejen významným světovým literátem, ale také kritikem islámského fundamentalismu.

O Adonisovi

Alí Ahmad Saíd Asbar, píšící pod pseudonymem Adonis, proslul jako rázný kritik islámského fundamentalismu. Je považován za nejvýznamnějšího současného arabsky píšícího básníka. Narodil se v Sýrii, ale od roku 1982 žije ve francouzském exilu. Je zástupcem Ligy arabských států při UNESCO a přednáší arabskou literaturu na Sorbonně. Adonis se rozešel s tradičním jazykem a formou arabské literatury a jeho psaní se z hlediska jejího vývoje rovná nástupu moderny. Z jeho díla: Kdyby jen moře mohlo spát, Stránky dne a noci,
Damašský Mihyar: jeho písně, Úvod do arabské poezie, Sufismus a surrealismus. Věnuje se i literárněhistorické práci. V dílech Kniha a Historie roztržená na těle ženy odvážně rekonstruoval arabské dějiny a poprvé v historii představil minulost alternativní oficiálnímu výkladu.

Festival spisovatelů Praha představí dvacítku spisovatelů z celého světa. Je mezi nimi například čínský nositel Nobelovy ceny Kao Sing-ťien (v anglické transkripci Gao Xingjian) nebo další čínský autor Ma Ťien (Ma Jian), přímý svědek masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, jehož 20. výročí si demokratický svět připomíná 4. června.

čínský spisovatel Ma Ťien (Ma Jian)Ma Ťien, který se k tragédii vrátil v románu Pekingské koma, žije v současné době v londýnském exilu. V Číně nesmí publikovat, ale jeho knihy vycházejí v překladech na celém světě. Do třetice čínskou exilovou literaturu zastoupí Jang Lien (Yang Lian). Básník, který musel v rámci převýchovy za kulturní revoluce kopat hroby, dnes reprezentuje výrazně individualistický proud čínské poezie. K tchien-an-menskému krveprolití se vyjádřil například básní 1989.

Robert CrumbVelkou hvězdou festivalu je americký tvůrce komiksů Robert Crumb, jeden z předních představitelů tzv. undergroundového komiksu, tvořící od 60. let. Crumb patří mezi velmi kontroverzní osobnosti a jeho kresby byly často kritizovány pro údajný rasistický či sexistický podtext a perverznost. Více o Crumbovi zde.

Boty na Crumbovu počest

Obuvnická firma Vans složí poctu Robertu Crumbovi. Na klasické kolekci jejích tenisek budou postavičky kocoura Fritze a Mr. Naturala (na snímku). Pan Natural, celým jménem Fred Natural, se jako komiksová postava poprvé objevil v prvním čísle časopisu Yarrowstalks 5. května 1967. Fred je mystický guru, který se vzdal materiálního světa a žije pouze z plodů své moudrosti. V jeho "popisu práce" je kritika neřestí moderního světa, který komentuje ironickými poznámkami.

Teniska s motivem komiksu Roberta Crumba
Další dvě kresby Modern America a legendární Keep on Trucking ponesou kvalitnější typy obuvi z kůže a semiše. Druhou ze jmenovaných kreslíř Crumb upravil speciálně pro 19. ročník Festivalu spisovatelů Praha, jehož bude hostem, na Keep on Czechin.

Jaroslav RudišČeské literáty budou na festivalu reprezentovat dva tvůrci zcela odlišných generací: "žijící klasiky" básník a textař Jiří Suchý (nar. 1931), mladší generaci prozaik a scenárista Jaroslav Rudiš (nar. 1972). Kompletní program a další informace o Festivalu spisovatelů Praha na www.pwf.cz.

,