Milan Ohnisko

Milan Ohnisko | foto: Babrora Antonová

NOVÉ SBÍRKY: Hry s pointami i jazykem. A trocha erotického dusna

  • 0
Poezie stále žije v mnoha podobách, v případě následujících tří sbírek vzájemně naprosto odlišných, vždy osobitých. Jejich autoři patří mezi nejsledovanější české básníky.

Ohnisko

Milan Ohnisko
Mé erbovní zvíře je strom
(Druhé město)
“Houká vlak / a poprchává / nad Smíchovem zapadá slunce / podívej, duha! / sebevrah klade / krk na kolejnici // Už brzy bude / o hlavu kratší / Jako v pohádce.“ Milan Ohnisko (nar. 1965) patří k nejčtenějším českým básníkům. Střídá formy i jazykové prostředky, vše podřizuje jen básnickému vidění.

Jak připomíná nakladatelská poznámka, se skvěle odposlouchanými cáry promluv často pracuje metodou koláže. Které však nikdy, dodejme, nechybí pointa. „Sedí u stolu / čeká na ženu / píše báseň / zabíjí čas // Zabíjí čas / čekáním na ženu / která jak proslýchá se / nikdy nepřišla.“

Brikcius

Eugen Brikcius
Jen se mi neprobuď ze sna
(Pulchra)
“Čtu ti verše / bez rešerše / čtu je raděj / spatra // Dřív než báseň / všemi těmi / rešeršemi / zchátrá.“ I když by název a hlavně kresba Rudolfa Němce na obálce novinky žijícího klasika české, ale vlastně i latinské poezie (nar. 1942) mohly slibovat převažující „erotické dusno“, to je jen vzácným kořením sbírky.

Brikcius si – v důsledných rýmech – hraje se slovy, mění jejich zavedené souvztažnosti, ale také dráždí čtenářovu sečtělost svou vlastní, a v neposlední řadě posílá vzkazy svým přátelům. „Šestnáct let / Má nezletilá // Zapij nerozumnost šumů / stejně nezletilou whiskou / Oddal hoře z nerozumu / Staň se mojí odaliskou.“

Fischerová

Sylva Fischerová
Sestra duše
(Druhé město)
“Slova visela do ticha / jak nohy děcka / na zídce do zahrady / nedala se dokončit / jen useknout.“ Novou sbírku jedné z nejznámějších českých básnířek současnosti (nar. 1963) označil editor Jan Šulc za její snad nejosobnější.

Fischerová píše jazykově vynalézavé verše s epickou linií, jejichž volnost se místy přibližuje formě básní v próze. „Ozvučování myšlenek / vkládání myšlenek do krabic / a posílání / toho spílání spínání / neviditelných parukou / panožek / do pahlav / kde pohlaví mlčí.“