Bart Simpson se narodil před deseti lety

- Dne 14. ledna 1990 byl poprvé vysílán animovaný seriál The Simpsons ve své současné podobě. Za tu dobu stačila žlutomodrá rodinka získat vlastnosti kultovního seriálu a svou popularitou již dávno převálcovala Mickeyho Mouse. Příběhy ze Springfieldu totiž rozhodně nejsou jen nějakou show pro děti. Ty se smějí prvoplánovým vtipům - ti starší zase absurdním gagům, pozakrytým vtípkům a utajeným narážkám.

Homer je parodií Američana střední vrstvy, Marge svědomitou hospodyňkou a matkou, Bart typickým spratkem a Lisa představuje prototyp moudrého amerického dítěte; Meggie jen cucá dudlík. Městečko Springfield představuje klasické americké maloměsto se vším všudy. V blízkosti je Duffyland, pivní obdoba Disneylandu, za humny stojí atomová elektrárna. Vše je bytostně americké, včetně konstrukce příběhu.

V žádném případě se ale nejedná o sžíravou sociálně politickou satiru, vše je předkládáno s nadhledem a humorem. Zesměšněno bývá naprosto všechno, co se namane, nikdy však jedovatě nebo nenávistně. Každý díl končí happyendem, jak vystřiženým z hollywoodských slaďáků, kapitolou samou o sobě je seriál v seriálu Itchy a Scratchy, což je v podstatě morbidní mutace Toma a Jerryho.

I přes obrovský počet pokračování se ze seriálu nevytratily inovace nové nápady, i úvodní znělka, má v každém díle jiný konec. Simpsonovi jsou díl od dílu stále šílenější a člověk už občas jen žasne, co lze ještě vůbec vymyslet. Jako příklad může posloužit Homerova mystická cesta, díl uvedený nedávno i u nás: Homer požije halucinogenní chilli papričky a následuje půlhodinka kreslených halucinací.

Doufejme, že nám budou tvůrci minimálně ještě dalších deset let servírovat stále lepší příběhy, jako to dělali doposud. Určitě se máme na co těšit.

Bart a da Vinci...

Ba-r-tman

Homer a motorová pila.

Matt Groening, tvůrce Simpsonových.

Homer ve 3D prostoru.

Jurassic Bart.

Radioactivman.

Homer Simpson s bouchačkou.