Naomi Wattsová - Barevný závoj

Naomi Wattsová - Barevný závoj - Naomi Wattsová ve filmu Barevný závoj (2007) | foto: Bioscop

Barevný závoj je čistá krása

  • 2
Patříte k lidem, jež nálepka "romantické drama" spolehlivě odradí od koupě lístku do kina? Pak vězte, že Barevný závoj, který vchází do českých sálů 10. května, za investici rozhodně stojí. Už kvůli čarokrásným čínským scenériím, výbornému scénáři a mimořádným hereckým výkonům.

Londýn 1920. Dítě londýnské smetánky Kitty (Naomi Wattsová) má nejvyšší čas se vdát. Přijme tedy od seriózního bakteriologa Waltera (Edward Norton) nabídku k sňatku bez lásky a odjede s ním do Šanghaje.

Zatímco Walter se plně noří do bádání, Kitty si z nudy začne s anglickým vicekonzulem. Když se Walter o jejích záletech dozví, přijme práci ve vzdálené čínské vesnici Mei-tan-fu, kterou zachvátila epidemie cholery, a přinutí Kitty, aby odjela s ním. Uprostřed lidské bídy se manželský pár naučí chápat jeden druhého, milovat se a odpouštět.

Nápad na zfilmování románové předlohy W. Somerseta Maughama se zrodil v hlavě herce a producenta Edwarda Nortona, který byl coby absolvent Katedry čínské historie na Yaleské univerzitě pro scenáristu Rona Nyswanera nenahraditelným zdrojem informací.

Norton cítil jako svou povinnost poukázat filmem na problémy, se kterými se Čína v té době musela potýkat: "Pokud natáčíte film, který se odehrává v Číně ve dvacátých letech, nemůžete ji použít jen jako romantický exteriér. Jde tu i o politiku a střet kultur."

Režisér John Curran přišel s nápadem zakomponovat příběh do událostí spojených s šanghajským masakrem v roce 1925, při kterém britská armáda v potyčce s demonstranty zabila mnoho Číňanů a v jehož důsledku stoupla čínská nesnášenlivost vůči cizincům. Walter je západní vědec, který přijde na čínský venkov během epidemie cholery a mylně se domnívá, že ho Číňané přivítají s otevřenou náručí.

Barevný závoj je pozoruhodný tím, že vznikl v čínské koprodukci. "Natáčelo tu již několik štábů ze Západu, ale nikdy nepracovaly společně s čínskou stranou. Jde o první západní film o Číně natočený v Číně," říká Edward Norton. Filmaři se usadili v Kuej Lin, jednom z nejkrásnějších čínských měst, ležícím na řece Li, obklopeném ohromnými zelenými horami.

Film byl oceněn Zlatým glóbem pro Alexandra Desplata  za nejlepší filmovou hudbu.

Barevný závoj (The Painted Veil)
Čína /USA, distributor filmu: Bioscop, premiéra: 10. května 2007, 125 minut, Režie: John Curran, scénář: Ron Nyswaner (literární předloha: W. Somerset Maugham), hudba:  Alexandre Desplat, hrají: Naomi Wattsová, Edward Norton, Liev Schreiber, Toby Jones, webové stránky: www.bioscop.cz, www.eusebius.cz, http://wip.warnerbros.com/paintedveil/