Doporučujeme

Barbet Schroeder na Febiofestu uvádí své filmy More, Zvrat štěstěny, Inju, bestie ve stínu a Štamgast. | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Barbet Schroeder líčil na Febiofestu, v čem Hollywood poráží Francii

Často působí v Hollywoodu, kde natočil třeba Polibek smrti, Vzorec pro vraždu či Zvrat štěstěny s Glenn Closeovou a Jeremym Ironsem nominovaný na Oscara. Přesto se dá pondělní host pražského Febiofestu Barbet Schroeder jen těžko někam zařadit.

Filmový festival Benátky 2008 - Barbet SchroederNarodil se ve švýcarsko-německé rodině v Teheránu, vyrůstal v Africe a Kolumbii, studoval v Paříži, kde stál u počátků francouzské nové vlny, točil s kapelou Pink Floyd i v Japonsku. A když nestojí za kamerou, zjevuje se před ní.

Vaši tvář známe z filmů Královna Margot, Policajt v Beverly Hills III, Paříži, miluji tě nebo z parodie Mars útočí!, kde představujete francouzského prezidenta. Když vedle sebe postavíte režii a herectví, co je pro vás práce a co zábava?
Už ve čtrnácti letech jsem se rozhodl, že budu filmovým režisérem. Ovšem kdo chce režírovat, musí to umět s herci, kteří tvoří podstatu každého filmu. Takže pro každého režiséra je užitečné, aby si jejich práci vyzkoušel na vlastní kůži a přinejmenším tak jednou do roka si sám zahrál. Nicméně já přijímám role pouze ve filmech režisérů, se kterými mě váže přátelství.

TRAILER K FILMU VZOREC PRO VRAŽDU

Režíroval jste Nicolase Cage, Meryl Streepovou či Sandru Bullockovou. Co je pravdy na mýtech o hollywoodských hvězdách – jsou zhýčkanější, nebo naopak spolehlivější než evropští herci?
To se dá těžko zobecnit, rozhoduje osobnost, každý herec vystupuje jinak. Nicméně mohu potvrdit, že nečekané problémy jsem zažíval spíše s herci, kteří k těm hvězdným nepatří, zatímco hvězdy se vesměs chovaly profesionálněji. Pro mě herci představují opravdu základ, snažím se pro ně udělat první poslední, takže při každém natáčení mezi námi vznikne vztah, který by se dal pojmenovat jako profesionální love story. Snad jen dvakrát za celou čtyřicetiletou kariéru se mi stalo, že to takhle nefungovalo.

HOSTÉ FEBIOFESTU 2009

Wim Wenders: Pořád nechápu, jak jsem Nebe nad Berlínem natočil
Febiofest 2009 - Wim Wenders s cenou KristiánWim Wenders, režisér filmů jako Nebe nad Berlínem nebo Buena Vista Social Club a momentálně také hlavní host Febiofestu 2009, přijel do Prahy vlakem. Když v rozhovoru pro iDNES.cz odpovídal na otázky, nemluvil dlouho o ničem jiném než o zážitcích z cesty.
Božidara Turzonovová: Chci už jen role, které mě nerozloží, ale složí
Božidara TurzonovováBožidara Turzonovová neboli filmová Božská Ema podpořila na Febiofestu program věnovaný slovenské kinematografii, a vzpomínala mimo jiné na to, jak převychovala Pavla Landovského a režiséra Krejčíka šťouchala deštníkem.

A když porovnáte herce americké s francouzskými?
Herci v Hollywoodu mají obecně vyšší míru profesionality než kdekoli jinde; ti francouzští ne vždy stihnou přijít na ranní natáčení včas.

TRAILER K FILMU ZVRAT ŠTĚSTĚNY

Francouzský a americký film na sebe tradičně nevraží. Vy pracujete střídavě pro oba tábory – už vás jedni nebo druzí nazvali zrádcem?
Tahle dávná vzájemná řevnivost vychází z politicko-ekonomických základů. Američané naprosto nechápou ochranářská opatření Francie na pomoc národní kultuře, jsou odhodláni zbořit obrannou bariéru Paříže, kvůli níž třeba nemohou prodávat své filmy do francouzských televizí za stejné ceny jako domácí producenti. Já osobně podporuji francouzskou snahu o udržení národní výjimečnosti. A pokud jde o vaši otázku, byl bych velice rád, kdyby mě ti či oni, ať Američani nebo Francouzi, obvinili ze zrady. Bohužel musím přiznat, že se mi takové pocty ani z jedné strany zatím nedostalo.