Babička - Vlasta Chramostová | foto: ND - Viktor Kronbauer

Babička je v Národním. Šťastná to žena!

Vůbec poprvé se na jeviště Národního divadla v Praze dostává Babička Boženy Němcové. S Vlastou Chramostovou v hlavní roli inscenaci podle jednoho z vrcholných děl české literatury nastudoval režisér Jan Antonín Pitínský.

Inscenace, která bude uváděna s podtitulem Nenápadný půvab monarchie rakouské pak podle tvůrců klade důraz na dramatičnost i magičnost pramenící z náboženství a ritualizace života na venkově.

Jako odrazový můstek posloužil Pitínskému 112 let starý scénář Růženy Pohorské. Na úpravě textu spolupracoval s dramaturgyní činohry naší první scény Lenkou Kolihovou Havlíkovou.

Podle Havlíkové Němcová v Babičce zúročila nejen vlastní vzpomínky na dobu svého dětství, na svou babičku Magdalénu Novotnou, ale i svoji celoživotní práci. "Božena Němcová psala svou Babičku v těžkém období svého života, krátce po smrti syna Hynka," podotkla dramaturgyně.

"Podařilo se jí okouzlujícím způsobem zachytit život na české vesnici 19. století a zároveň vytvořit hluboké, vrstevnaté a do detailů propracované svědectví o tématech souvisejících s emancipací českého národa," dodává Havlíková.

Při psaní tvůrci podle vlastních slov řešili hlavně témata, která oslovují současné publikum - zejména téma ženského světa a to, jak se v něm odrážejí události ryze mužské. 

Stejně tak podle nich Babička není jen dorůžova vymalovaným snem o krásné minulosti, bezstarostným životem v Ratibořicích a nevinném dětství. "Vždyť toto kýžené štěstí je neustále něčím ohrožováno," upozornila Havlíková.

Titulní role, do které Pitínský obsadil Vlastu Chramostovou, pak také není vykreslena jako křehká, milá a věčně se usmívající žena. "Hodně si do své duše plakala, hodně toho prožila a vytrpěla - a proto rozuměla lidem a životu," vysvětlila Chramostová.

Právě proto režisér Babičku představuje jako ženu schopnou bezelstně a bez sentimentu pomáhat druhým. "Mění nešťastné události, které se hrnou na její blízké, jenom skrze utrpení a bolest," míní Pitínský.

"Když kněžna říká o babičce ‘Šťastná to žena!‘, je to víc než konstatování faktu, je to obdiv k člověku, který si je vědom vlastní ceny a který je vždycky ochoten jednat, rozhodovat se, riskovat," doplňuje Havlíková.

Babička Boženy Němcové, o které se dá říct, že není snad nikdo, kdo by o ní neopsal alespoň školní referát, se od roku 1855 dočkala více než 350 vydání. Za posledních sedmadvacet let se na česká jeviště Babička dostala celkem desetkrát.

Premiéra inscenace, ve které se vedle Chramostové představí například Jana Preissová coby kněžna, Magdaléna Borová jako Barunka nebo Johanna Tesařová v roli Viktorky, je ve zlaté kapličce naplánována na čtvrtek 13. prosince. 

,