Až žije film, zvolal Tarantino

(Od spolupracovnice MF DNES) Od rána v Cannes poprchávalo, přesto už byla podél zábradlí před slavným schodištěm festivalového paláce nastavena rozkládací křesílka zvědavců snažících se zajistit si dobré místo v davu na večerní zahájení 57. filmového festivalu.

Pečlivé a vytrvalé kontroly při vstupu do paláce, do hotelů a do všech kin napovídaly ještě více než loni, že se tu nebezpečí terorismu nebere na lehkou váhu. Nicméně kolony policejních vozů a záplavy uniforem kolem festivalového centra měly chránit i před dalším možným narušením přehlídky.

Ohlášené demonstrace takzvaných "intermitentů", lidí, kteří pracují v zábavním průmyslu jen na občasné smlouvy a jejichž odbory vymáhají od státu lepší sociální podmínky pro své členy, hrozily rozbitím festivalu.

Odbory na schodišti
Nakonec všechno dobře dopadlo. V rozhodující chvíli příchodů po rudém koberci nepršelo, davy na úpatí schodiště jásaly, když z limuzín postupně vystupovaly hvězdy večera, solidárně zatleskaly i jedenáctičlenné delegaci protestujících, která byla pozvána na zahájení.

Dvě z jejích členek žádaly gesty i slovy na schodech o podporu své šťastnější kolegy a kolegyně z branže, ale dočkaly se jí jen od herečky Nataši Régnierové, zatímco Emmanuelle Béartová v nádherných šatech od Ungara, zřejmě nadšená svou novou rolí porotkyně, jednoznačně odmítla se bratřit.

Ostatní členové poroty patrně ani netušili, oč jde, podobně jako krásná Číňanka Gong Li a další dvě "tváře" firmy  L'Oréal, patřící k nejfotografovanějším hvězdám schodištní scény.

Předseda poroty Quentin Tarantino vypadal trochu nesvůj. Těžko soudit, zda proto, že se cítí doma spíše v jiném prostředí, či proto, že do něj byla zavěšena oscarová scenáristka Sophia Coppolová, vyhlížející v bělostné krátké róbě skoro jako nevěsta.

Cathlee Turnerová, z jejíchž rukou přijímal Tarantino před deseti lety Zlatou palmu za Pulp Fiction - Historky z podsvětí, zvolila jednoduché tmavé šaty lépe svědčící její poněkud plnější postavě.

Ale vskutku nejlépe oblečenou ženou poroty byla nesporně anglická herečka Tilda Swintonová ve zlatavé antické říze přísně uzavřené u krku. Jak rozumná to byla volba, o tom mohla vyprávět jistá dáma spěchající po schodišti na poslední chvíli: z jejího hlubokého výstřihu vyklouzlo ňadro, k nadšení fotografů evidentně zcela bez koketerie.

Tarantino zvedl náladu
Zahajovací ceremoniál se obešel bez trapasů, nepočítáme-li zdlouhavé bourání dekorací před filmem, kdy nikdo v sále nevěděl, zda je přestávka, nebo se má zůstat na místech.

Také letošní moderátorka večera, italská herečka Laura Moranteová, se příliš nevyznamenala. Půl svého úvodu strávila vysvětlováním, jakou má trému, což bylo beztak vidět. Náladu pozvedl Tarantino, když mocným hlasem zvolal do mikrofonu: "Vive le cinema!"

Povinnost prohlásit festival za zahájený připadla režiséru Pedrovi Almodóvarovi a pěti španělským herečkám z jeho filmů. Tomu nejnovějšímu jménem Špatná výchova pak na konci promítání věnovalo publikum tak dlouhý potlesk, že snad vyprchala poslední kapka zahořklosti slavného tvůrce nad zklamáním, jehož se dočkal před časem v Cannes - místo Zlaté palmy si tehdy za film Vše o mé matce, později odměněný Oscarem, odnesl jen cenu za režii. I to byl jeden z důvodů, proč tentokrát Almodóvar nesoutěží.

Americký režisér Quentin Tarantino