Jan Reich - Bohemia - Jan Reich - obal knihy Bohemia | foto: Galerie Nový Svět

Autorem české Knihy roku je fotograf

  • 1
Vítězem literární soutěže se paradoxně stala fotografická kniha Bohemia Jana Reicha. Nakladatelé publikaci odmítli a tak ji vydala jeho žena.

Možná je to překvapení – i když v pětileté historii cen Magnesia Litera se zatím porotci, až na loňský úspěch románu Jana Nováka Zatím dobrý, vždy přiklonili k výpravným titulům nominovaným v kategoriích naučná literatura nebo nakladatelský čin. S Knihou roku je spojena finanční odměna dvě stě tisíc korun.

Bohemia je považována za vrchol Reichovy tvorby, výsledek bezmála desetiletého úsilí, a to i finančního – knihu po odmítnutí nakladatelů vydala jeho manželka Hana v Galerii Nový Svět a vzala si na to u banky úvěr.

Kniha obsahuje sto padesát černobílých fotografií, zhotovených dřevěnými aparáty. Přinášejí působivé pohledy na tiché krajiny bez lidí: hrady a zříceniny, kostely, sochy, schodiště či třeba hřbitovy.

Básník rodem i úsilím
Bohemia ovšem nevyhrála v kategorii nakladatelský čin, kde byla nominována. Tam ji předstihla náročná ediční řada nakladatelství Host Strukturalistická knihovna, která od roku 1997 do konce loňského roku zprostředkovala patnáct svazků zahraniční i české literární vědy.

Mezi prozaickými díly zaujala třicetičlennou porotu novela Selský baroko českobudějovického spisovatele Jiřího Hájíčka. Autor se v příběhu genealoga Pavla vrací ke státem posvěceným zločinům na českém venkově 50. let minulého století, starým, ale stále živým bolestem a záštím – rekonstruuje okolnosti jednoho udání. Hájíček knížku věnoval otci, který "byl synem kulaka".

Na cenu v poezii dosáhla třetí sbírka olomouckého básníka Radka Malého Větrní s podtitulem Zcestné verše. "Šinou se po kolejích z Prahy, pokračují přes Kunštát a Třebíč do Rumunska, Rakouska a Francie, aby vyšuměly v italských přímořských zahradách. Ale stejně tak kotví v Olomouci s jejími kdysi německými periferiemi," charakterizuje své verše autor. Porota o Malém mluví jako o básníkovi "rodem, směřováním, úsilím".

Objevem roku je román Děvčátko, rozdělej ohníček, který už v rukopise získal Literární cenu Knižního klubu. Díky ní mohla tahle prvotina nemocničního technika z Oder Martina Šmause vyjít. Kniha, psaná z okouzlení písněmi i libozvučnou romštinou, vypráví o osudu cikánského chlapce Andrejka, který je v dětství odtržen od matky i života ve východoslovenské vesnici.

V dětské literatuře došly uznání snivé příběhy Co vyprávěla Dlouhá chvíle básnířky Violy Fischerové. Pojednávají o bláznivých dobrodružstvích českého pedanta v Africe, o škodolibých Papejších i teskné pouti starých věcí.

Pohled do historie
Z naučné literatury se prosadila více než tisícistránková syntéza historika Jana Křena, která zachycuje vývoj středoevropského prostoru od sklonku osmnáctého století až do století dvacátého. Vynikající a promyšlenou práci s jazykem Olgy Krijtové ocenili porotci díky jejímu překladu románu vlámského autora Hugo Clause Fámy.

Litera za přínos české literatuře připadla letos francouzské literární historičce a překladatelce Erice Abrams. Do francouzštiny převedla zejména díla Jana Patočky a Ladislava Klímy, jehož sebrané spisy připravuje pro české i francouzské vydání.

Magnesia Litera má však i jednu zvláštní cenu, o které rozhodují jen čtenáři. Ti vybrali fantazijní knížku výtvarníka Tibet, kterou se Petr Sís vrací ke svým dětským snům, vzpomínkám i příběhům.