Laureát Ceny Karla Čapka 2012 Pavel Šrut

Laureát Ceny Karla Čapka 2012 Pavel Šrut | foto: ČTK

Autor Lichožroutů a rockových textů Pavel Šrut dostal Cenu Karla Čapka

  • 2
Laureátem Ceny Karla Čapka pro rok 2012 se stal prozaik, básník a textař Pavel Šrut. Český PEN klub ho ocenil za mnohostranné celoživotní dílo, které zasáhlo do řady literárních žánrů.
Laureát Ceny Karla Čapka 2012 Pavel Šrut

Cena se předávala ve čtvrtek tradičně v Brožíkově síni Staroměstské radnice, laureát ji převzal od pražského zastupitele Jana Kalouska. Pavel Šrut dostal odměnu 100 tisíc korun a bronzovou plastiku rozevřené knihy s reliéfem portrétu Karla Čapka, kterou vytvořil Vladimír Preclík. "V čase, kdy se nezletilí dorozumívají prostřednictvím esemesek, má Pavel Šrut nebetyčnou zásluhou na tom, že dětem vrací vztah k mateřštině," řekl v laudatiu spisovatel Jiří Stránský.

Jednasedmdesátiletý Pavel Šrut patří mezi nejvýraznější autory české dětské literatury. Několikrát figuroval v nominacích na cenu Magnesia Litera a v roce 2009 ji získal za knížku Lichožrouti. Nápaditý prozaik a básník, který má rád svobodu hry, však patří mezi autory schopné oslovit čtenáře v každém věku.

Zejména však v tvorbě pro děti, která trvá už přes čtyřicet let, vyniká Šrutova hravost, lehkost, jazyková vynalézavost a komika. Příkladem za všechny je z poslední doby třeba titul Příšerky & příšeři, Šišatý švec a myšut, Lichožrouti či Pan Kdybych hledá kamaráda. Prosadil se také jako překladatel.

Laureát Ceny Karla Čapka 2012 Pavel Šrut

Vydal víc než desítku básnických sbírek, za knihy Zlá milá a Brožované básně získal v roce 2000 Cenu Jaroslava Seiferta. Je také podepsán jako autor pod mnoha známými písněmi Michala Prokopa (Kolej Yesterday či Bitva o Karlův most). Jeho písňovou poezii vyhledávají i další muzikanti jako Vladimír Mišík, Petr Skoumal nebo Luboš Pospíšil.

Cena Karla Čapka se uděluje od roku 1994 českým spisovatelům a pořadatelé s odkazem na zmíněného autora vybírají vždy takového autora, který osobně i svým dílem "přispěl k tomu, aby se ve společnosti prosadily demokratické a humanistické hodnoty nebo aby byly ubráněny".

Prvními laureáty se stali výjimečně zahraniční autoři, Günter Grass a Philip Roth. V roce 1996 obdržel ocenění Arnošt Lustig a po něm Jiří Kratochvil, Josef Topol, Ludvík Vaculík, Ladislav Smoček, Jiří Stránský, Václav Havel a Ivan Klíma.

,