Doporučujeme

Po skončení dražby Kupkova obrazu jej dva muži ze stěny jednoduše odstříhli.

Po skončení dražby Kupkova obrazu jej dva muži ze stěny jednoduše odstříhli. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Aukční rekord se nekonal, „zhroucený“ Kupka se prodal za 22 milionů

  • 6
Obraz Zhroucení vertikál malíře Františka Kupky se v pražské aukci prodal za 22 milionů korun. S nejvyšší vyvolávací cenou 20,5 milionu ale nepřekonal jiného Kupku. Dosavadní rekord stále drží dílo Élévation (Výšky) IV, k přepisu tabulek chybělo 100 tisíc. A minimálně koruna.
František Kupka - Zhroucení vertikál

Ve středu v podvečer dražený obraz Kupka namaloval ve svém pařížském ateliéru. Olej na plátně je součástí série Vertikální a diagonální plán. "Kompozice obrazu má jakoby vnitřní rám, kdy máme pocit, že vidíme vlastně dva obrazy," popsali kurátoři ze společnosti 1. Art Consulting Brno-Praha, která aukci pořádala, vrcholné dílo jednoho z nejvýznamnějších českých moderních malířů 20. století.

Dílo zakoupil slavný galerista Louis Carré přímo od Kupky v Puteaux v Paříži. Milovníci výtvarného umění jej viděli například na Kupkově světové výstavě v roce 1989 v Muzeu moderního umění v Paříži.

Zhroucení vertikály bylo druhým obrazem, který se v posledních několika dnech pyšnil nejvyšší vyvolávací cenovkou. Surrealistické plátno Spící od Toyen, jež našlo nového majitele v nedělní aukci, se nakonec prodalo za 20 milionů. -

neznámý autor: Umučení světice

Obraz zakoupil za 50 tisíc zlatých továrník Jindřich Waldes v roce 1917, o jednadvacet let později rodina Waldesových obraz vyvezla do New Yorku.

. nejdražší obrazY

Které obrazy stály na tuzemských aukcích nejvíc?

František Kupka - Élévation (Výšky) IV1. František Kupka: Élévation (Výšky) IV, 22,1 mil., 2007

2. František Kupka: Zhroucení vertikál, 22 mil.
3. Toyen: Spící
Prodáno za vyvolávací cenu 20 milionů korun

4. Oskar Kokoschka: London, Chelsea Reach, 19,5 mil., 2008
5. Josef Šíma: Léda s labutí, 14,6 mil., 2008

Oskar Kokoschka: London, Chelsea Reach6. František Kupka: Abstraktní kompozice, 13,4 mil., 2007
7. Josef Čapek: Děvče v růžových šatech, 12 mil., 2007
8. Georges Braque: Zelené umyvadlo, 11,5 mil., 2008
9. Emil Filla: Dívka s mandolínou, 11 mil., 2008
10. Jindřich Štyrský: Krajina v oblacích, 10,25 mil., 2007

11. Autor neznámý (14. století): Umučení světice (sv. Barbora nebo sv. Kateřina), 10,5 mil.
Josef Šíma - Léda s labutí12. Antonín Procházka: Kopretiny, 10,1 mil., 2008
13. Georges Braque: Ovoce, džbán a dýmka, 9,8 mil. 2009
14. Josef Čapek: Koupel nohou, 9,3 mil., 2006
15. Antonín Procházka: Poprsí muže, 9 mil.