Obraz Václava Špály Harlekýn a kolombína pochází ze sbírky Karla Čapka.

Obraz Václava Špály Harlekýn a kolombína pochází ze sbírky Karla Čapka. | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Do aukce jde obraz, pod kterým u Čapků sedávala prvorepubliková elita

  • 9
Bratři Čapkové, T. G. Masaryk, Edvard Beneš, Karel Poláček nebo Vladislav Vančura. Skupinu takzvaných pátečníků tvořila kulturní a politická elita první republiky a v domě Karla Čapka se scházela každý pátek odpoledne od poloviny dvacátých let. Nyní půjde do aukce obraz Václava Špály, pod kterým vybraná společnost sedávala.

Díla ze sbírky Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové se budou dražit 23. listopadu, mezi nejvýznačnější položky patří právě olejomalba Václava Špály nazvaná Harlekýn a kolombína. Obraz z roku 1922 visel nad pohovkou v místnosti pátečníků, jak dokazují i dobové fotografie. Jeho vyvolávací cena je 3,5 milionu korun. Špála si vytvořil osobitý sloh, pracující s výraznými liniemi a plochami modré a červené. Jeho nejlepší díla vznikla do roku 1923.

Pastel Josefa Čapka Děti a holubi

Ze stejné sbírky pochází i pastel Josefa Čapka Děti a holubi (vyvolávací cena 250 tisíc korun), který byl poprvé vystaven v Praze v roce 1935 a o rok později také na bienále v italských Benátkách.

Souvisí s celým cyklem pastelů Na dětský motiv, proslaveným Františkem Hrubínem a Janem Skácelem, kteří k některým listům připsali verše a publikovali je jako obrázkové dětské knížky.

"O tato díla by zcela nepochybně mělo usilovat Ministerstvo kultury nebo radnice Prahy 10, do jejíhož obvodu vinohradský dvojdům bratří Čapků spadá. Ceny nejsou vzhledem k významu a kvalitě obou obrazů nastavené nijak vysoko," myslí si Vladimír Lekeš, jednatel společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, která bude aukci pořádat.

To nejlepší od Filly

Listopadová dražba dále nabídne čtyři ikonické obrazy z pozůstalosti českého kubistického malíře Emila Filly. Ten mimochodem sdílel osud s Josefem Čapkem - oba byli zatčeni v první den druhé světové války. Na rozdíl od Čapka Filla pobyt v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald  přežil, byť s podlomeným zdravím.

Dražit se budou jeho obrazy Salome z roku 1910, Zátiší se sklenicí z roku 1914 (proslulá malba z Fillova nejcennějšího tvůrčího "holandského" období), Hlava z roku 1933 a Zápasy z roku 1939.

"Obraz Zátiší se sklenicí reprezentoval český kubismus na mnoha expozicích, včetně úspěšné výstavy Tschechischer Kubismus 1912-1916, kterou v Salcburku v roce 2001 pořádala současná generální ředitelka rakouské Národní galerie Belvedere Agnes Husslein-Arco, tehdy ředitelka salcburské galerie Rupertinum a velká propagátorka českého umění ve světě," dodává Lekeš.