Francouzský akt od Oskara Kokoschky se vydražil za 8,1 milionu korun

  19:16aktualizováno  19:16
Akt dívky v krajině před Avignonem se na středeční aukci prodal za 8,1 milionu korun. Vyvolávací cena byla o sto tisíc nižší. Autorův rekord od roku 2008 drží obraz London, Chelsea Reach s cenou 19,5 milionu.

Oskar Kokoschka: Akt dívky v krajině před Avignonem (1925). Olej na plátně 38 x 45 cm se bude vyvolávat za 8 milionů Kč. | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Plátno, které Oskar Kokoschka namaloval v roce 1925 během svých cest po Francii, Španělsku a Portugalsku, bylo nejdražší a nejlákavější položkou včerejší exkluzivní středeční dražby v pražském Kaiserštejnském paláci.

Oskar Kokoschka a jeho obraz Londýn - Chelsea Reach (vydražen za 19,5 milionu).

Kokoschkův rekord drží obraz Londýn, Chelsea Reach, jenž se v roce 2008 vydražil za 19,5 milionu korun.

Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery stanovila jeho vyvolávací cenu na osm milionů korun. Kupec, jehož identitu aukční síň neprozradila, nakonec za olejomalbu zaplatil 8,1 milionu korun plus aukční přirážku, která v případě Kokoschkova obrazu činila dvanáct procent.

Kokoschka (1886-1980) se do francouzského Avignonu dostal v první polovině března 1925, v pozadí portrétu je vidět i zdejší papežský palác. Do roku 1924 působil na akademii v Drážďanech, v letech 1924-31 se usadil v Paříži, odkud podnikal cesty po Evropě. Ty podporoval berlínský galerista Paul Cassirer, v jehož archivu plátno skončilo. Do dražby šlo poprvé.

Ukázka ze série oboustranných koláží od Toyen

Prodávaly se i koláže od Toyen

V rámci Evening Sale se prodávaly i koláže od malířky Toyen (1902-1980), které pocházejí z její pozůstalosti. Specifikem sedmatřiceti archů je skutečnost, že Toyen koláže na papír nalepovala oboustranně. "Toyen na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vypracovala vlastní pojetí koláže. Ze shromážděných výstřižků sestavovala v posledních patnácti letech svého života jakási alba," píše v knize o malířce z roku 2000 historik umění Karel Srp.

Každá z oboustranných koláží šla do dražby zvlášť, vyvolávací cena jednotlivých listů byla stanovená na 130 tisíc korun.

Autoři: ,