Obraz Kachna v lotosové tůni čínského malíře Čchi Paj-š' (26. 11. 2013)

Obraz Kachna v lotosové tůni čínského malíře Čchi Paj-š' (26. 11. 2013) | foto: Galerie Arcimboldo

Obraz čínského mistra Kachna v lotosové tůni v Praze vynesl 7,2 milionů

  • 0
Obraz Kachna v lotosové tůni čínského mistra tušové malby 20. století Čchi Paj-š' se v úterý v aukci v Praze prodal za 7,2 milionu korun bez aukční přirážky. Obrazy čínských autorů zaujaly při dražbě asijského umění v Galerii Arcimboldo nejvíce. Z tří stovek dražených děl pochází od čínských malířů 14 nejdráže prodaných.

Obrazy malíře Čchi Paj-š' patřily v Česku už dříve k nejlépe prodávaným uměleckým dílům z Asie. V květnu se obraz Vadnoucí lotosy a vážka prodal za 8,7 milionu korun bez aukční přirážky, což představuje rekordní cenu za dílo tohoto autora v ČR. Rekord se v úterý překonat nepodařilo, ale díla zmíněného autora si opět vedla velmi dobře. I druhým nejlépe prodaným kusem byl totiž obraz Čchi Paj-š', a to dílo Krabi, které se vydražilo za 5,3 milionu korun. Stejnou částku vynesl obraz Pasáček s buvolem autora jménem Li Kche-žan.

Mezi položkami úterní aukce bylo také umění a starožitnosti z Japonska, jihovýchodní Asie, islámského světa či Indie. "České dražitele velmi zaujal mamlúcký nůž s dekorativní pochvou, který byl hned po zmíněných 14 čínských obrazech nejdráže prodaným předmětem," řekla Dolejší. Nůž ze 14. až 16. století z Indie se v aukci prodal za 650 tisíc korun, čímž přesáhl vyvolávací cenu o téměř 300 tisíc korun.

Asijské umění v Česku táhne. Dražba vynesla téměř 52 milionů

Že je v Česku o asijské umění zájem, ukazuje i celkový výnos dražby, který bez aukční provize činí více než 51,9 milionu korun. Značně přesáhl vyvolávací cenu všech děl, která byla 31,4 milionu, a to přestože se neprodaly všechny položky. Podle majitele Galerie Arcimboldo Oldřicha Hejtmánka ale většinu klientely tvoří cizinci. Domácí sběratelé asijské umění stále chápou spíše jako dekoraci, než jako investici, a vybírají si podle toho, co se jim líbí, uvedl.

Tuzemskému aukčnímu trhu dlouho vévodila klasická moderna, jen občas se objevilo dílo starých mistrů, případně dílo zahraničního autora. Před pár lety se ale i v Česku začali o umění zajímat čínští sběratelé - buď usazení zde, nebo žijící v Evropě. Kopírují trend ze zahraničí, kde se sběratelé z Číny zajímají kromě starých evropských mistrů a moderního umění i o čínské umění a nakupují zpět díla vyvezená z jejich vlasti.

Galerie Arcimboldo se specializuje právě na aukce asijského umění. Začala s nimi před čtyřmi lety a některá díla, která prodávala, dosáhla vysokých cen. Nejdražším dílem asijského umění prodaném na tuzemské aukci je ale čínská oltářní socha z dynastie Ming, která se zhruba před rokem prodala v aukční síni Zezula v Brně za 16,2 milionu bez aukční přirážky.

,