Ladislav Sutnar, Venus

Ladislav Sutnar, Venus | foto: Dorotheum

Barokní atlas, Venuše či obrazy od Čapků. Dražby nabízejí klenoty

  • 1
Dvě aukce, které se konají 22. a 23. listopadu, nabídnou cenné položky – unikátní atlas z 18. století i obrazy, pod nimiž sedali slavní pátečníci ve vile Karla a Josefa Čapkových.

Nejprve se bude v sobotu v pražském hotelu Marriott dražit barokní atlas světa z let 1710–1740. Obsahuje více než dvě stovky map, vedut a plánů měst. Většinu z nich připravil slavný německý kartograf Johann Baptista Homann.

Dražba je malou událostí. „Takto kvalitní a obsáhlý atlas se na našem trhu s uměním neobjevil několik desetiletí. Většina starých atlasů se totiž rozebírala a jednotlivé mapy se dále prodávaly zájemcům z různých koutů světa,“ říká expert užitého umění Dorothea Miroslav Zíka. Vyvolávací cena atlasu je 700 tisíc korun.

Za stejnou cenu nabídne aukce Dorothea i Venuši od Ladislava Sutnara. Dále se bude dražit portrét Zahalená od slavného chorvatského malíře Vlaha Bukovace nebo drobný olej od Kamila Lhotáka. Výstava nabízených děl začíná se koná v galerii aukční síně na Ovocném trhu.

V neděli 23. listopadu potom společnost Adolf Loos Apartment and Gallery uspořádá v pražském Mánesu aukci, jejímž zlatým hřebem bude olejomalba Václava Špály Harlekýn a kolombína z roku 1922. Obraz pochází ze sbírky Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové a ještě donedávna visel ve spisovatelově vile. Scházeli se pod ním proslulí pátečníci, skupina kulturně a umělecky činných osobností první republiky, v níž nechyběl ani prezident Masaryk. Obraz se bude vyvolávat za 3,5 milionu korun.

Aukce dále nabídne i pastel Josefa Čapka Děti a holubi (250 tisíc korun) nebo čtyři ikonické obrazy z pozůstalosti českého kubistického malíře Emila Filly včetně Zátiší se sklenicí z autorova nejcennějšího tvůrčího holandského období.