Obraz Benátky od Jana Zrzavého byl vydražen za 8,5 milionu korun

  15:45aktualizováno  15:45
Zrzavého malbu z roku 1928 získal na nedělní aukci v Praze nový majitel za 8,5 milionu bez aukční přirážky, která v tomto případě činí 18 procent. Vyvolávací cena byla osm milionů korun. Velká bitva se strhla o olej Antonína Procházky a zájem byl také o Karla Škrétu.

Jan Zrzavý - Benátky | foto: 1. Art Consulting

Překvapením úvodu aukce byla dražba oleje Antonína Procházky (1882-1945) s názvem Mužská hlava. Po boji dražitelů v sále i na telefonu vzrostla jeho cena z původních 3,2 milionu na osm milionů korun.

Antonín Procházka - Mužská hlava

Aukci uspořádala v Topičově salonu společnost 1. Art Consulting Brno - Praha a nabídla na ní i další atraktivní díla.

První vyvolávanou položkou byl olej na plátně zakladatele slávy českého baroka Karla Škréty (1610-1674), nazvaný Sv. Václav vykupuje pohanské děti.

Podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře neprojevilo ministerstvo kultury před půl rokem zájem o přednostní nákup této lunety ze zámecké obrazárny Mělník z majetku Lobkoviců. Rozměrné plátno bylo vydraženo za vyvolávací cenu pěti milionů korun.

Zrzavého obraz Benátky I. je jednou z nejvýznamnějších prací malíře, který se v něm vyrovnal se svým oblíbeným městem. Považoval ho za tak významný, že v roce 1965 vytvořil novou verzi. Obraz se mnohokrát vystavoval a reprodukoval, poprvé ho autor představil v roce 1930 právě v Benátkách. O deset let později byl zařazen na jeho výstavu v Obecním domě a v roce 1963 byl součástí jeho retrospektivy v Praze, Brně a Bratislavě.

Aukční rekord Zrzavého činí 10,5 milionu korun. Za tolik se v roce 2009 prodal obraz Hornatá krajina. S přirážkou tehdy kupec zaplatil 12,4 milionu korun.

Kája Saudek ve svém ateliéru v roce 2006
VIDEO: Každý den kreslil. Otevírá se retrospektiva Káji Saudka

V neděli to budou dva roky od chvíle, kdy zemřel malíř Kája Saudek. Muzeum Českého krasu v Berouně nyní připravilo retrospektivní výstavu Kája Saudek -...  celý článek

OBRAZEM: Socha pro Toufara i Ifigenie. Připomeňte si dílo Olbrama Zoubka

Akademický sochař Olbram Zoubek, který ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel, za svůj život vytvořil nespočet zásadních děl pro českou i světovou výtvarnou scénu....  celý článek

Olbram Zoubek (6. 11. 2014)
Zemřel akademický sochař Olbram Zoubek, autor posmrtné masky Palacha

V 91 letech dnes v Praze zemřel akademický sochař Olbram Zoubek. Vytvořil mimo jiné památník obětem komunismu na pražském Újezdě a posmrtnou masku Jana...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!