Nalezený Schikanederův obraz se prodal za téměř deset milionů korun

  16:53aktualizováno  16:53
Obraz českého malíře Jakuba Schikanedera Zákoutí Prahy se v Londýně vydražil za 278 500 liber, tedy téměř 9,5 milionu korun. Odhadovaná cena plátna datovaného do let 1900 až 1910 a dlouhé roky považovaného za ztracené byla přitom zhruba poloviční.

Jakub Schikaneder, Zákoutí Prahy | foto: Sotheby's

Obraz jednoho z nejdráže prodávaných českých umělců byl od roku 1924 v majetku pražského starosty Josefa Rotnágla. Podle informací v katalogu šlo dílo do dražby ze soukromé německé sbírky, kam se dostalo nákupem v roce 1950. Kdo jej ve čtvrtek vydražil, není podle dostupných informací známé. Dílo nabízela v rámci dražby evropských obrazů 19. století aukční síň Sotheby's.

Cena plátna se před aukcí odhadovala na 120 až 180 tisíc liber (asi čtyři až šest milionů korun). Výše konečné odklepnuté ceny dokládá velký zájem, který o Schikanederovo dílo v současnosti ve světě je.

Zákoutí Prahy se stalo jedním z jeho nejdražších děl vydražených v posledních letech. Schikaneder na plátně zachytil pražské zákoutí s nostalgickým nádechem svých vzpomínek a představ. Právě noční výjevy z pražských zákoutí byly jedním z hlavních témat tvorby malíře, který žil mezi lety 1855 až 1924. Vedle nich se v jeho tvorbě odrážela sociální tématika, maloval také obrazy domovních interiérů či díla inspirovaná cestou po Severním moři.

Autoři: ,