Emil Filla, Zátiší, 1924

Emil Filla, Zátiší, 1924 | foto: ČTK

Fillovo Zátiší se prodalo za 8,4 milionu, dražil se i Lips Tullian

  • 0
Obraz Emila Filly z roku 1924 měl stanovenou vyvolávací cenu 5,5 milionu korun a byl tak nejdražší položkou nedělní aukce v pražském Topičově salonu. Dražila se i díla Františka Hudečka, Františka Drtikola nebo Stanislava Kolíbala a Karla Malicha.

Cena za Fillovo plátno se podle galeristy Jiřího Rybáře nakonec vyšplhala na 7,1 milionu korun. Včetně osmnáctiprocentní aukční přirážky za něj tedy kupec zaplatí 8,4 milionu korun.

Původní majitel získal Fillovo Zátiší přímo od umělcovy rodiny. Osud obrazu byl potom delší dobu nejistý a dílo bylo známé vlastně jen z černobílé fotografie, kterou pořídil Josef Sudek. Obraz se objevil až loni v červnu na aukci londýnské síně Sotheby's. "S velkou pravděpodobností jde o Zátiší s perličkou, které Filla za svého života vystavil zřejmě jednou, na členské výstavě SVU Mánesu v roce 1924," říká ve svém posudku Karel Srp.

Na aukci měl být i originál komiksu Muriel a andělé od Káji Saudka, který však na podnět kreslířovy rodiny s předstihem zabavila policie. Nyní se bude zkoumat, komu vlastně ceněné dílo patří. Jedno Saudkovo dílo přeci jen v nabídce zůstalo. Stránka z komiksu Lips Tullian se vyvolávala za 65 tisíc korun.

Aukce nabídla téměř dvě stovky děl počínaje starým uměním reprezentovaným třeba barokním malířem Janem Jakubem Hartmannem přes klasickou modernu po umění druhé poloviny 20. století.

Dvě Hartmannova díla, Lesní krajina a Krajina s obrácením Sv. Pavla, byla nabídnutá za 950 tisíc korun. Za 1,2 milionu se vyvolával obraz Václava Tikala Iluze iluze, slavné autorovo surrealistické dílo z roku 1943 se mnohokrát objevilo na samostatných i skupinových výstavách.

Z dosud žijících tvůrců měl svůj objekt v aukci například Karel Malich. Jeho Strom z roku 1975 byl v nabídce za 950 tisíc korun. Dražila se i díla Stanislava Kolíbala nebo Vladimíra Kokolii.

,