Do aukce míří rozměrný obraz od Emila Filly i díla Kubína či Malicha

  11:02aktualizováno  11:02
Téměř šest desítek děl nabídne ve středu první z letošních exkluzivních aukcí. Mezi největší skvosty patří díla Emila Filly nebo Otakara Kubína. I ty je možné si od neděle prohlédnout v pražském Kaiserštejnském paláci.

Emil Filla: "Zátiší s antickou bustou",1934, 146 x 97cm, signováno, významná pražská sbírka, vyvolávací cena 9 950 000 Kč | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

K nejzajímavějším položkám chystané aukce patří například olejomalba Music Hall Bobino od Otakara Kubína z roku 1910. "Obraz pochází ze slavné sbírky JUDr. Františka Čeřovského, byl mnohokráte vystavován a publikován. Kvalitou srovnatelný Kubínův olej se na uměleckém aukčním trhu ještě neobjevil," říká Vladimír Lekeš z pořádající společnosti Adolf Loos Apartment And Gallery. Music Hall Bobino má vyvolávací cenu 4,2 milionu korun.

Dražit se budou ještě další dvě Kubínova díla. Krajina v Provence, která vznikla ve dvacátých letech minulého století a do aukce jde za 280 tisíc korun, a za 90 tisíc korun Portrét senátora Alcime Renaudota. Francouzského právníka a politika maloval v roce 1918.

Banalita se sváří s noblesou

Skutečným "bonbonkem" aukce však bude bezesporu velkoformátový obraz Emila Filly nazvaný Zátiší s antickou bustou, který vznikl v žádaném roce 1934 a pochází z významné pražské sbírky. Olejomalba má rozměr 146 x 97 centimetrů. "V hlavách a polopostavách Fillových obrazů první poloviny třicátých let se sváří až krutá banalita a ležérní lehkost a noblesa," tvrdí kunsthistorik Vojtěch Lahoda. Vyvolávat se bude za 9 950 000 korun a aukční síň připomíná, že provize u tohoto díla činí pouze čtrnáct procent. Busta byla ohlasem antických a renesančních soch myslitelů a filozofů, které Filla právě v roce 1934 začal vytvářet. Organické tělo mandolíny zde potom představuje vitální ženský princip.

Dále v nabídce vyniká dílo Františka Foltýna Děvčátko s červenou stuhou ve vlasech z roku 1922 z autorova vzácného mukačevského období nebo olej Emila Orlika z roku 1909 nazvaný Tanečnice Macara. Emil Orlik byl čelným představitelem vídeňské a berlínské secese. Pozornost poutají rovněž dva stylově i geograficky odlišné oleje - Pohled na ledovec Sv. Bartoloměje v Konigsee od Františka Hawranka a Náměstí v Týnci nad Labem od Miloše Jiránka. Jiránek byl významnou osobností generace devadesátých let 19. století. Obraz Náměstí v Týnci nad Labem pochází z roku 1909, kdy zde autor trávil prázdniny, a spadá do Jiránkova vrcholného období. Do aukce jde poprvé s vyvolávací cenou 800 tisíc korun.

Umění ze Slovenska

V aukci se objeví rovněž pohár Ranftbecher od slavného vídeňského návrháře skla Antona Kothgassera, který pochází ze sbírky sběratele a mecenáše umění Jindřicha Waldese. "Tento unikát do aukce zařadila rodina Waldes, kterou naše firma již po řadu let výhradně zastupuje," podotýká Lekeš.

Z dalších uměleckých předmětů bude v nabídce váza Eduarda Stellmachera, bohatě intarzovaný psací stůl vyrobený ve Francii v první polovině 19. století nebo vzácné křeslo od Miese van der Rohe z roku 1927, které bylo více než deset let vystaveno ve stálé expozici Národní galerie v Praze.

Slovenské malíře zastupují mistrovské oleje Martina Benky Vesnický motiv, který pochází ze sbírky Benkova přítele Jaroslava Helikálka, a Motiv s kostelem a oráči od Jozefa Bokšaye. "Z ruské školy se nabízí vynikající marína Alexise de Hanzena. V aukci se objeví rovněž dva oleje Bohumíra Matala," dodává Lekeš. Z žijících autorů je ke koupi Oblak Karla Malicha z roku 1976, Dva letící ptáci Aleny Kučerové nebo fotografie Petrohradu Lukáše Jasanského a Martina Poláka.

Aukce se v Kaiserštejnském paláci na pražském Malostranském náměstí uskuteční ve středu 22. ledna od 18 hodin.