Filla překonal vlastní rekord. Jeho Malíř se vydražil za 17,5 milionu

  19:09aktualizováno  19:40
Nový aukční rekord si může "připsat" na konto Emil Filla. Jeho obraz Malíř z let 1920-21 se vydražil za 17,5 milionu korun a stal se tak nejdráže prodaným autorovým dílem v tuzemské aukci. Kupec malbu vydražil po telefonu, jeho identitu pořadatel aukce neprozradil.

Emil Filla - Malíř | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Náběh na rekord byl zřejmý už z vyvolávací ceny, již aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery stanovila na rovných 16 milionů. Dosud nejcennějším aukčním úlovkem od Emila Filly bylo Zátiší s lahví Cherry, které se v roce 2010 prodalo za jen o něco vyšší částku - 16,25 milionu korun.

Další položky aukce

V případě Malíře navíc šlo o výjimečné dílo. "Patří k nejlepším Fillovým olejům vůbec a má i nejlepší provenienci," uvedl k obrazu jednatel aukční síně Vladimír Lekeš. Pochází totiž ze sbírky Vincence Kramáře, věhlasného sběratele a teoretika kubismu. Plátno se stalo manifestačním dílem Filly a českého kubismu jako takového.

Fillova díla patří mezi sběrateli umění k oblíbeným, loni se prodal obraz Hlava muže v cylindru za 16 milionů korun a za 15,2 milionu korun dílo Ležící žena.

Schikaneder za 5,1 milionu

I některé další položky aukce byly zaměřené na kubismus. Za 950 tisíc korun se například prodala olejomalba Žena s dítětem od Vlastislava Hofmana, kterou do dražby zařadili autorovi dědicové. Na uměleckém trhu je to docela unikát. "Hofman totiž namaloval jen několik málo olejů, které jsou navíc většinou ve sbírce Národní galerie," vysvětloval Lekeš.

Jakub Schikaneder - Šítkovské mlýny (Pohled na Mánes)

Nechyběl ani kubistický sochař Otto Gutfreund zastoupený signovanou patinovanou sádrou Viki, která pochází z roku 1912, nebo bronzovým reliéfem Koncert z let 1912-13. Viki si našla kupce s cenou 300 tisíc a Koncert se prodal za vyvolávací cenu 380 tisíc korun.

K dalším lákadlům patřil skvělý pohled na Prahu, obraz Šítkovské mlýny od Jakuba Schikanedera, jenž patří k vrcholům jeho tvorby. Schikanederův obraz se stal druhou nejdražší položkou aukce. Prodal se za 5,1 milionu korun Dražil se také donedávna neprávem opomíjený impresionista Václav Radimský, respektive dva jeho oleje, z nichž vyniká Krajina z okolí Giverny z let 1910-1918.

V nabídce umění druhé poloviny 20. století byly obrazy Františka Muziky, Karla Svolinského, Jiřího Sopka, Georga Dokoupila či Adrieny Šimotové. Mladší generaci zastupoval svým proslulým Talkmanem Krištof Kintera. Jeho dílo si kupec odnesla za 480 tisíc korun.