Do aukce jde obraz cestovatel, který se po 150 letech vrátil z Ameriky

  9:58aktualizováno  9:58
Dvě aukce nachystané na neděli na pražský Žofín nabídnou dlouho nespatřený a cenný obraz od Bohumila Kubišty, plátno od Václava Brožíka, které má šanci dosáhnout na rekord, tři malby impresionisty Václava Radimského nebo nábytek od slavného architekta Josefa Gočára.

Obraz Václava Brožíka U studně prodal do Spojených států malířův tchán. Nyní jde do aukce v Česku. | foto: Galerie Kodl

Společný aukční den dvou galerií se uskuteční v neděli na pražském Žofíně. Za devět milionů korun se bude dražit unikátní raná práce Bohumila Kubišty Žena s kočárkem. Obraz z roku 1908 byl vystavený v roce 1929 a potom jej majitelé uschovali před veřejností, objevil se až na loňské malířově retrospektivě v ostravské Galerii výtvarného umění.

Podobný osud měl Kytarista od Emila Filly z roku 1912. „Jsou to Kubištovy a Fillovy zásadní obrazy, ale od druhé světové nebyly vystavované. Socialismus zapříčinil, že lidi se báli, a tak ta díla radši nikomu neukazovali,“ říká galerista Martin Kodl. Kytarista se bude vyvolávat za 7 milionů. A vlastně obdobně je na tom Václav Brožík. Ten má v aukci tři obrazy. Olejomalbu U studně prodal malířův tchán do Spojených států a u nás nebyla k vidění půl druhého století. Vyvolávací cena je stanovená na 1,3 milionu korun a není vyloučené, že si připíše autorský rekord. „Brožík má poslední dobou skoro každý rok nový rekord, to je skutečně ojedinělé,“ dodává Kodl.

Dále je v nabídce obraz Larva II od Toyen nebo práce Josefa Čapka a Davida Saudka, jejichž celý výtěžek půjde na dobročinné účely. Nejméně 600 tisíc korun si bude muset připravit zájemce o jedinečnou knihu Josefa Váchala Ďáblova zahrádka. Všechna dražená díla jsou k prohlédnutí v prostorách obou Galerie Kodl v ­Praze na Národní 7 a Aukční síně Vltavín na Masarykově nábřeží 36.

Jak Špála zachytil manželku

Josef Gočár, Stůl pro Banku československých legií

Na stejném místě a ve stejnou dobu, tedy v neděli od 13 hodin v Paláci Žofín, jen v jiném sále se uskuteční také dražba Aukčního domu Sýpka. Nabídne hned tři velkoformátové oleje Václava Radimského. Dosud neznámý obraz Lekníny za poledního světla odráží autorovu impresionistickou metodu. Jeho vyvolávací cena je stanovena na 500 tisíc korun. O 50 tisíc korun levněji bude začínat dražba maleb Listí žloutne a Stavení u­vody.

Na prodej je také portrét Žanda, na němž Václav Špála zobrazil svou manželku Janu (Žanda se jí říkalo podomácku), nebo kubistický stůl navržený architektem Josefem Gočárem pro Legiobanku. Předaukční výstava se koná v Galerii U­ Betlémské kaple.

Témata: studny