Herečka Jiřina Švorcová na snímku z května 1988

Herečka Jiřina Švorcová na snímku z května 1988 | foto: ČTK

Audioknihy na dovolenou: nesmrtelná Švorcová a léčení čurbesajdy

  • 3
Letní cestování je jako stvořené ke "konzumaci" audioknih a nahrávek mluveného slova vůbec. Dospělí si mohou ukrátit čas za volantem, děti se při dlouhých přejezdech zaměstnají a snad i ukolébají pohádkami.
Věc Makropulos

KAREL ČAPEK: Věc Makropulos (Jazz Music/Radioservis)
Hrají Jiřina Švorcová, Karel Höger, Viktor Preiss ad.
V režii klasika rozhlasové dramatické tvorby Jiřího Horčičky vznikla v roce 1975 nahrávka slavné Čapkovy divadelní hry z počátku 20. let. O schopnosti ovlivnění délky života, jež je hlavním tématem dramatu, snili lidé odedávna. Téma zpracovávali ve svých dílech i Čapkovi současníci. Snad k tomu přispěla tentokrát i zkušenost s hrůzami první světové války, snad to byla víra v rozvoj vědy, který nastal a do něhož lidé vkládali své naděje. Věc Makropulos však patří dodnes k Čapkovým nejživotaschopnějším dílům. Přispívá k tomu také fakt, že Čapkovu předlohu obohatil operní hudbou skladatel Leoš Janáček.

Tankový prapor

JOSEF ŠKVORECKÝ: Tankový prapor (Levné knihy)
Čte Lukáš Vaculík
Jedno z nejpopulárnějších děl Josefa Škvoreckého, jehož oblibu podpořilo i filmové zpracování, vypráví příběhy autorova alter ega Dannyho Smiřického. Tento bývalý student a jazzový saxofonista, známý mj. z nejslavnějšího Škvoreckého románu Zbabělci, vojákuje v padesátých letech u tankového praporu ve vojenském prostoru Kobylec pod velením tzv. Malinkatého ďábla, a miluje manželku jednoho z důstojníků Janinku Pinkasovou. Více než devítihodinové četby se zhostil Lukáš Vaculík, který ve zmíněném filmovém zpracování Tankového praporu hrál hlavní roli.

Balabán

JAN BALABÁN: Zeptej se táty (Radioservis)
Čte Norbert Lichý
Poslední román Jana Balabána (1961–2010) vyšel několik týdnů po autorově smrti a získal řadu významných ocenění v čele s cenou Magnesia Litera – Kniha roku 2011. Děj osciluje kolem umírání a smrti otce tří dospělých sourozenců, jež vyvolá tok asociací, reflexí, vzpomínek, úvah, otázek a pochybností, které jsou často formulovány v dialozích. Jan Balabán žil celý život v Ostravě a na audioknize se podílely výrazné osobnosti úzce spojené s místní kulturní scénou. Knihu čte herec Norbert Lichý, režie se ujal Radovan Lipus. Autorem obrazu použitého na obálce audioknihy je autorův bratr Daniel Balabán.

Jiří Suchý

JIŘÍ SUCHÝ: Nahá a další povídky (Supraphon)
Čtou Jiří Suchý a Jitka Molavcová
V roce 1966 vydal Jiří Suchý soubor Sto povídek aneb nesplněný plán. Tento celek soustavně lety doplňoval. V audiovýběru jsou povídky obsažené v tomto po desetiletí doplňovaném kompletu, známé i některé zcela nové. Všechny mají společné groteskní situace, vyprávěné lehce, nádherným jazykem s lapidárním humorem a nečekanou pointou. Výběr obsahuje osm povídek. Poslední z nich, nazvanou Střela, svěřil své kolegyni a mnohaleté umělecké partnerce Jitce Molavcové. Závěrem kompletu zazní bonusová píseň Kdykoliv kdekoliv, známá jako znělka televizního seriálu Život je ples.

Ivan Hlas

IVAN HLAS: Za barevným sklem (Supraphon)
Čtou Ondřej Vetchý a Ivan Hlas
Podtitul literární prvotiny známého písničkáře zní Putování stříbrné lžičky, malé myšky a uzlu na kapesníku. Evokuje křehký závan mysli, rozpomínající se na sled dějů v plynoucím čase. Většina se odehrává na hanspaulském Kopci, v dejvické Rokli, šáreckém údolí a ve starých Dejvicích. Jsou to vzpomínky na dětské lásky, přátelství v partě, na přelomové rozhodující zážitky i na lidi, kteří významně ovlivnili další autorovy osudy. Kytarové předěly tvoří mezníky jednotlivých rovin vyprávění a písně dotvářejí emotivní zážitek z poslechu audioknihy.

Staré pověsti české

ALOIS JIRÁSEK: Staré pověsti české (Popron Music)
Čte Rudolf Hrušínský
Možná více než klasickou audioknihou, přibližující jedno z nejznámějších děl starší české literatury, je toto vydání Starých pověstí českých připomínkou hereckého mistrovství Rudolfa Hrušínského (1920–1994). Jeho vemlouvavý hlas provede posluchače nejstaršími legendami od příchodu praotce Čecha přes příběh o kněžně Libuši a Přemyslovi, na závěr dvojalba se posluchač seznámí s vyprávěním o rebelech Kozinovi a Jánošíkovi. Nahrávka vznikla v roce 1992 v režii Ivana Chrze.

macourek

MILOŠ MACOUREK: Pohádky (Levné knihy)
Čte Petr Nárožný
K tvorbě spisovatele a scenáristy Miloše Macourka jednou provždy patří hlas Petra Nárožného a výtvarný rukopis Adolfa Borna. Právě oni přispěli podstatnou měrou k úspěchu Macourkových televizních seriálů o Machovi a Šebestové nebo opičce Žofce. A právě oni, první jako interpret, druhý jako autor ilustrací na obálce, se také podíleli na audioknize s osmi Macourkovými pohádkami, které natočila známá rozhlasová režisérka Hana Kofránková. Jsou mezi nimi například příběhy O Kateřince a tlustém červeném svetru, Jakub a dvě stě dědečků nebo O Konrádovi, který psal nosem.

Paní Láryfáry

BETTY MacDONALDOVÁ: Paní Láryfáry, Čáry paní Láryfáry, Farma paní Láryfáry, Haló, paní Láryfáry (Levné knihy)|
Čte Libuše Šafránková
Betty McDonaldová proslula především humoristickou prózou inspirovanou vlastním životem. Výjimkou není ani její tvorba pro malé, kterou sestavila z vyprávění na dobrou noc, jež milovaly její děti, synovci a neteře. Její paní Láryfáry si dodnes získává srdce dalších malých čtenářů po celém světě, přestože první díl knižně vyšel už v roce 1947. Všechny díly jsou nyní českým dětem k dispozici na čtyřech CD v kouzelné interpretaci Libuše Šafránkové. Díky ní se děti i jejich rodiče mimo jiné dozvědí, jak léčit tak zákeřné choroby, jako jsou čurbesajda, hubatida, lakomice, nimravka, ještěchvilkína, balamutinda nebo hromdopolice.