Atentáty jako literární téma

I letmý pohled na stránky amerických deníků, časopisů či internetových obchodů věnovaných literatuře ukazuje, čím v těchto dnech žije zaoceánský knižní trh. "Bylo by nemožné shrnout dokonce jen desetinu knih, které vyšly k jedenáctému září. Ať je čtenář zaměřen jakkoli, vždycky si najde aspoň jeden titul. Jsou tu knihy, které neštěstí vidí z náboženského hlediska, stejně jako ty, v nichž se píše o nových metodách žurnalismu. Nemluvě o těch, jež brousí politické ostří," píše v listu The New York Times literární editor Walter Kirn, který tu osobně hodnotí na deset titulů.

Deník připravil k výročí tragédie speciální rubriku referátů a recenzí bezmála padesátky publikací rozdělených podle témat na tituly o 11. září, terorismu, Afghánistánu a islámu.

Ale ne všechny, poznamenává Kirn, se povedly. Řada literárních zpracování začíná stejně - popisem toho, co autor zrovna dělal či prožíval v okamžiku tragédie. "Je šok nepřítelem originality?" ptá se kritik. "Z těch textů, často otištěných v denících či časopisech jen pár dní po útocích, jsem cítil, jak rychle se konvence a klišé vetřou do chaotické zkušenosti." Tím má na mysli zejména příspěvky z antologií 110 Stories a Afterwords, v nichž řada amerických či v USA sídlících romanopisců nahlíží na tragédii.

Kirn naopak oceňuje chladný, místy až cynický tón francouzského filozofa Jeana Baudrillarda v titulu The Spirit of Terrorism and Requiem for the Twin Towers. Jedna ukázka za všechny: "Ve jménu kolektivního dramatu můžeme říci, že hrůza pro čtyři tisíce obětí zemřelých v těch mrakodrapech byla neoddělitelná od hrůzy z života v nich - hrůzy pobývání a pracování v sarkofágu z betonu a železa."

Ještě obsažnější výčet vydaných i chystaných titulů připravil newyorský magazín Book: na třiadvaceti stranách shrnul několik set knih. Známý internetový velkoobchod Amazon (www.amazon.com) si zase otevřel zvláštní oddělení nazvané Jedenácté září a věci okolo. V nabídce, uspořádané podle disciplin, návštěvník najde například knížku God @ Ground Zero, příběh kaplana, který pomáhal v centru tragédie a o svých zážitcích referoval denně domů elektronickou poštou, videodokument In Memoriam, jímž provází někdejší newyorský starosta Rudolph Giuliani, i album God Bless America.

Výroční horečka publikum zasáhla vskutku mocně. Na prvním místě bestsellerového žebříčku Amazonu se octl soubor úvah, které komentátor Thomas Friedmann publikoval v listě The New York Times po teroristických útocích a za něž letos dostal Pulitzerovu cenu. A v pětici nejprodávanějších knih se objevily ještě dva "zářijové" tituly: investigativní kniha s názvem The Cell, která analyzuje, proč FBI a CIA nedokázaly odvrátit útoky teroristů, a výpravná publikace Here is New York: A Democracy of Photograpfs. Ta na více než osmi stovkách stran předkládá snímky profesionálů i amatérů.

Obal knihy Messages To Ground Zero, která byla napsána v souvislosti s událostmi 11. září 2001.

Obal knihy Report From Ground Zero, která byla napsána v souvislosti s událostmi 11. září 2001.

Obal knihy Out Of The Blue, která byla napsána v souvislosti s událostmi 11. září 2001.

Obal knihy Women At Ground Zero, která byla napsána v souvislosti s událostmi 11. září 2001.