Arthur Schnitzler (kolem 1912)

Arthur Schnitzler (kolem 1912)

Vycházejí dramata Arthura Schnitzlera, vídeňského hanbáře konce století

  • 0
Vídeňský dramatik Arthur Schnitzler proslul jako jeden z nejkontroverznějších autorů své generace. První díl knižního výboru jeho díla, který vydal Divadelní ústav pod stručným názvem Hry I, přináší právě některá z jeho dramat, která vzbudila ve své době největší ohlas a také pohoršení.

Schnitzler (obal)

Arthur Schnitzler (1862-1931) pocházel z bohaté lékařské rodiny, jeho otec byl významný laryngolog a syn v jeho stopách pokračoval i ve svém mimoliterárním životě, zabýval se však i psychologií a psychiatrií, což poznamenalo také jeho tvorbu. Právě proto bývá často dáván do souvislosti s osobností Sigmunda Freuda.

Schnitzler se víc, než bylo v jeho době zvykem u "seriózních" autorů, zaobíral sexuální stránkou lidské existence. A to nejen ve své literární tvorbě, ale i v soukromém životě. Je známo, že si po celý život vedl deník, začal v sedmnácti letech, poslední zápis učinil dva dny před smrtí. Hlavním tématem deníku byl jeho sexuální život, popisoval své vztahy s mnoha ženami a po několik let si pečlivě zaznamenával dokonce každý svůj orgasmus.

Rozhovory před a po

Není tedy divu, že tabuizovaná tematika sexu Schnitzlera přitahovala a prochází ve více či méně otevřené podobě velkou částí jeho díla. Nejde však o samoúčelné dráždění měšťáků, byť jeho hry si právě dvojí společenskou morálku berou na mušku a zvláště raná tvorba reflektuje uvolněnou atmosféru vídeňského života na konci předminulého století.

První svazek Schnitzlerových her, jehož koncepci připravil znalec autorova díla Josef Balvín a po jeho smrti jej dotvořila teatroložka Zuzana Augustová, představuje sedm divadelních her, z nichž bezesporu nejznámější je Rej.

Sled deseti obrazů, zachycujících rozhovory různých dvojic před a po milostném aktu, uzavřený do jakéhosi kruhu postavou Šlapky, označil autor v jednom svém dopise jako "naprosto nepublikovatelný". Dodal však, že "pokud budou vyhrabány po pár stoletích, ozřejmí jednu typickou část naší kultury".

Německý literární vědec Hartmut Scheible nicméně ve studii, jež knihu uzavírá, cituje Schnitzlerovy přátele, kteří po přečtení rukopisu Reje napsali autorovi: "Milý pornografe, nakonec to je Vaše nejlepší dílo, Vy hanbáři."

Z dalších významných děl Hry I uvádějí řadu jednoaktovek Anatol, grotesku Zelený papoušek nebo drama Osamělá cesta. Kuriozitou ve Schnitzlerově díle je cyklus tří jednoaktovek Loutky.