Arnošt Lustig

Arnošt Lustig | foto: ČTK

Arnošt Lustig píše o izraelsko-arabské válce

Jeden z předních českých spisovatelů Arnošt Lustig právě vydává novou knihu. Novela s názvem Nemáme na vybranou se odehrává během jediného dne krátce po skončení 2. světové války.

Arnošt Lustig není jen spisovatelem rozměrných románových děl, svůj tvůrčí naturel dokáže naplno uplatnit v žánru povídky či novely. Jeho sugestivním psychologickým drobnokresbám vyhovuje útvar, který svými "omezenými" možnostmi nutí autora vyjádřit to nejpodstatnější.

Novela Nemáme na vybranou (vydává Odeon) se odehrává během jediného dne příměří izraelsko-arabského konfliktu nedlouho po skončení 2. světové války.

Na přistávací ploše letiště v Rechaviahu se chystá večírek pilotů, techniků a zdravotních sester, na kopcích nad Jeruzalémem planou arabské ohně. Je to pár dnů, co se dva piloti kvůli poruše stroje nevrátili z průzkumného letu.

Lidé z nedaleké vesnice jim připravili hrůznou smrt. V hlavě Johnyho Cohena se rodí plán pomsty: sám, o své vůli a proti předpisům se rychle rozhoduje. Jsou věci, které člověk musí udělat, aby mohl žít sám se sebou.

Psychologická novela přináší aktuální téma a napínavě gradovaný příběh; vedle akčních pasáží si čtenář vychutná i pomalé, filozofující výpovědi a obohacen bude také pozoruhodnými detaily života v nově vzniklém židovském státě.

Arnošt Lustig se narodil roku 1926 v Praze. V šestnácti letech byl odtransportován do Terezína. "Z patnácti tisíc židovských dětí se vrátila necelá stovka - mezi nimi Arnošt Lustig," píše Aleš Haman v monografii.

V poválečných letech vystudoval Vysokou školu politických a sociálních věd v Praze a pracoval jako novinář. V roce 1949 se v Izraeli oženil s Věrou Weislitzovou, příslušnicí izraelské armády a básnířkou.

První kniha Noc a naděje Lustigovi vyšla roku 1958. V témže roce publikoval další dílo Démanty noci a nastoupil jako redaktor Mladého světa.

Mezi další známá díla Arnošta Lustiga patří Ulice ztracených bratří (1959), Dita Saxová (1962) či Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1964). Tato kniha i její filmové zpracování dosáhly světového ohlasu.

Od roku 1960 byl scenáristou na Barrandově. Sovětská okupace zastihla Arnošta Lustiga na dovolené v Itálii - do Čech se už nevrátil. Žil v izraelském kibucu, v Jugoslávii napsal scénář o Titovi a odešel do USA.

Působil na několika univerzitách, vyučoval scenáristiku, film a literaturu; v roce 1978 byl na washingtonské American University jmenován profesorem.

Nové dílo Arnošta Lustiga bude slavnostně uvedeno 29. května v 16 hodin v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí za přítomnosti autora. Následovat bude autogramiáda.