Slavný architekt Miroslav Šik bude mít přednášku v Česku po dlouhé době.

Slavný architekt Miroslav Šik bude mít přednášku v Česku po dlouhé době. | foto: archiv Domu umění

Za architektem jedou lidé až z Brna. Ve světě je známější než Kaplický

  • 0
Švýcarský architekt českého původu Miroslav Šik přiveze ve čtvrtek do Českých Budějovic projekt A nyní Ansambl!!! V Domě umění bude potom vystavovat velkoformátové tisky.

O jeho budějovickou přednášku je takový zájem, že ji organizátoři museli přesunout z Horké vany do hlavního sálu Domu kultury Slavie. A možná ani tento velký prostor nebude stačit. Na čtvrteční výstup Miroslava Šika míří i autobusy z Prahy, Brna i Slovenska. Začátek je v 16.30 hodin, po skončení se uskuteční vernisáž výstavy A nyní Ansambl!!! v Domě umění.

"Miroslav Šik je ve světě známější a respektovanější než Jan Kaplický. Dostal doživotní profesuru na ETH Curych, jedné z nejprestižnějších architektonických škol na světě," říká kurátor Domu umění Michal Škoda. Upozorňuje, že je to Šikova přednáška po dlouhé době. "A možná také poslední, protože má k Česku velice kritický postoj. Jsem zvědavý, kteří architekti dorazí," míní Škoda.

Výstava A nyní Ansambl!!! představuje výzvu architektům, stavitelům a úřadům, aby na městský design a architekturu pohlíželi jako na kolektivní, vyvíjející a na dialogu založené umělecké dílo. A v souladu s tím i jednali. Prostor Domu umění zaplní vizuální prohlášení v podobě velkoformátových tisků.

Úspěch na benátském bienále

Výstava s velkým úspěchem zastupovala Švýcarsko na 13. Mezinárodním bienále architektury v Benátkách 2012, kam byl Šik jmenován, aby se autorsky ujal této reprezentace. Projekt, který vytvořil se svými kolegy, nyní představuje ve speciálně upravené podobě v Budějovicích.

"Tři švýcarské architektonické ateliéry, které již léta propagují přístup k městské architektuře založený na architektonickém souboru (ansamblu) a atmosféře, se podílejí formou spolupráce tak, že spojily obrazy svých vlastních budov a projektů, a vytvořily tak soubor ve stylu koláže," vysvětluje Škoda.

Cílem projektu je vytvořit architektonický soubor se silným prostorovým efektem a náladou, který přemění směs individuálních budov vyrostlých v průběhu historie do uspořádaného celku.

Miroslav Šik se narodil 7. března 1953 v Praze v rodině významného reformního ekonoma Oty Šika. V roce 1968 emigroval s rodiči do Švýcarska, kde žije a pracuje dodnes. Je žákem Alda Rossiho na Spolkové vysoké technické škole v Curychu (ETH). Na této škole zůstal, zabýval se zkoumáním švýcarské architektury v době druhé světové války.

Formuloval vlastní teorii takzvané analogické architektury vycházející z lokálního kontextu a snažící se propojit staré s novým. Dále se zabývá kvalitou bydlení, kontextem staveb a jejich prostředí. Teorie analogické architektury česky vyšla na začátku 90. let.

Ovlivnil české architekty

Na počátku 80. let založil Šik v Curychu vlastní studio. V letech 1990 až 1992 učil na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde ovlivnil generaci mladších českých architektů. Někteří z nich pak založili skupinu Nová česká práce. V roce 1998 získal profesuru na ETH.

Vedle spousty staveb ve Švýcarsku a domu v Třeboni má za sebou několik výstav v evropských metropolích. A nyní Ansambl!!! bude v Domě umění k vidění do 17. listopadu. Galerie má otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.