Anifest 2007

Anifest 2007 | foto: anifest.cz

AniFest vyvrcholil, předávaly se ceny

  • 1
V jihočeské Třeboni vyvrcholil předáním cen sedmidenní mezinárodní festival animovaných filmů AniFest. Nabídl 800 snímků z téměř padesáti zemí.

V rámci šestého ročníku vidělo publikum oblíbené filmy scenáristy a režiséra Břetislava Pojara i retrospektivu slavného belgického režiséra Raoula Servaise, který byl čestným prezidentem letošního ročníku.

"O filmy byl takový zájem, že jsme museli přidávat projekce. Lákaly workshopy, lektoři ve školičkách animace pro děti se dostali na hranici kapacity," uvedl ředitel AniFestu Petr Slavík.

Velkým blokem se představil španělský animovaný film a snímky zemí Visegrádu. Všechny projekce byly přístupné zdarma. Mezi úspěšné novinky se zařadily mezinárodní soutěž internetových animací a setkání s význačnými světovými animačními studii. Tradičně silně navštívené byly večerní projekce na Masarykově náměstí, kde festival uvedl i českou premiéru adaptace Andersenovy pohádky Ošklivé káčátko a já.

Vyhrálo Nedochůdče
Hlavní cenu Grand prix získal v neděli večer drsně realistický snímek Nedochůdče německého autora Andrease Hykadeho. Malý chlapec v něm přijme svět dospělých, když se po krvavé scéně ve sklepě smíří se smrtí zajíce, o něhož se rok staral.

"Tak mě to dojalo, že bych ten film snesla lépe, kdyby zajíček odhopkal a pak by byl konec," řekla porotkyně Vlasta Pospíšilová. Porotci také ocenili, že autor byl dostatečně silný a odvážný, aby mluvil o realitě, což mnohé animované filmy nedělají.

"Přesně zobrazil přijmutí reality života a akt dospění," doplnil porotce Aurel Klimt.

Cenu za nejlepší celovečerní film získal Jan Balej se snímkem Jedné noci v jednom městě. Povídkový film s prvky hororu a černého humoru o lidském osamění například zobrazuje, co se stane, když si člověk přišije cizí ucho, jak vypadá zvířecí krematorium i zkoumá, jestli můžeme potkat v noci na Žižkově džina.

"Ocenili jsme tvůrčí svobodu, postupy a originalitu, která se celovečerním filmům tak často nedostává," uvedl Klimt.

Zaujala i loutková love story
Cenu města Třeboně dostal Michal Žabka za loutkovou love story Paní G., prošpikovanou mnoha humornými situacemi, které přinese soužití muže a jeho nevšední partnerky. V národní soutěži českých krátkých animovaných filmů zvítězil Jiří Bárta s příběhem Domečku Vař, který se odehrává v interiéru domku na klíč – staré plechové hračce.

V doprovodném programu lákaly také koncerty, vyprodáno bylo na Čechomor, silně navštívená byla i další vystoupení Sester Steinových nebo vokálního kvarteta Yellow Sister.

Prostor pro komiks
Poprvé dostal větší prostor komiks, při nedělním Dnu s komiksem, který zaštítilo sdružení Seqence, si lidé mohli vyzkoušet, jak komiks vzniká, setkali se s jeho tvůrci, k vidění byla i výstava plakátů.

"Po dlouhé době, kdy u nás komiks žil v setrvačnosti s Barbánkem a Čtyřlístkem, se najednou situace mění a ke slovu se dostávají mladí autoři, kteří se snaží komiks táhnout někam dál než nostalgickou cestou," řekl lektor workshopů Tomáš Hibi Matějíček.

Zahraniční porotci ocenili české filmy. Španěl Rodolfo Pastor zdůraznil, že obecně jsou české filmy velmi humánní, Raoul Servais vyzdvihl jejich poetiku. Aurel Klimt doplnil, že se český film posouvá s tím, jak se posouvají technické možnosti a například snímání na filmový materiál nahrazuje digital.

"Jestli je v českém animovaném filmu nějaký trend, je to one man show, které studenti dosahují pomocí počítačů. Ovšem s nimi jde dělat jen něco a animovaný film to hrozně ochudí," míní Klimt.

,