Film Fimfárum 2 získal cenu za nejlepší celovečerní film

Film Fimfárum 2 získal cenu za nejlepší celovečerní film | foto: Falcon

AniFest vyhrály tři české filmy, další už se rodí

Klíčové trofeje třeboňské mezinárodní přehlídky animovaných filmů AniFest zůstanou letos doma. Hlavní cenu pro nejlepší původní film získala včera Michaela Pavlátová za Karneval zvířat.

Ten podle poroty přináší "provokativní pohled na šíři podivností a rozmanitosti lidské sexuality". Také nejlepší celovečerní film vznikl v Česku: stalo se jím Fimfárum 2. Úspěch hostitelů završila cena pro nejlepší videoklip, kterou získal Radek Doskočil za Murder Song.

Britové nezklamali
Velká Británie, jíž patřila letošní retrospektiva, potvrdila pověst animátorské velmoci rovněž v soutěži. Připsala si cenu za nejlepší krátký snímek, humorem nabitý Ráj velkoměsta, a také ocenění za nejlepší televizní a zakázkovou tvorbu, kterou vyhrála reklama na Motorolu nazvaná Grand Classics.

Její režisérský tandem Smith & Foulkes bodoval navíc ještě spotem Ter Gepard a čekající Růženka a za další práci si vysloužil speciální uznání. V Anglii vznikl rovněž vítězný studentský film Autobus a květiny ve vlasech.

Zvláštní cenu poroty dostal Tragický příběh se šťastným koncem vyrobený v Portugalsku, kam putuje též ocenění za filmy natočené dětmi. Trofej za televizní snímek Steam Head míří do Japonska. 

Tři milionové projekty
Světové setkání mistrů animace, které letos přilákalo více než třicet tisíc diváků, nezapomíná ani na pomoc domácí tvorbě. Cenu ministra kultury pro český krátký film si letos odnesl Libor Pixa za PsiCHO, příští rok se na AniFestu představí výsledky dalšího podpůrného projektu. Budou to tři zbrusu nové snímky, které letos vyhrály národní klání námětů a na svůj zrod dostanou od pořadatelů každý milion korun.

"Měly by vzniknout do konce roku, aby stihly mezinárodní soutěž AniFestu 2007," sdělila Gabriela Zajícová z organizačního týmu. Obraz rodinných stereotypů Hrnečku vař! natočí Jiří Barta, posedlost lidí plastickými operacemi ukáže Pavel Koutský v díle Plastic People a Paní G od Michala Žabky vylíčí nezvyklé celoživotní partnerství.