Návštěvníci se v národním muzeu ve Vratislavi zastavují u díla Andrzeja

Návštěvníci se v národním muzeu ve Vratislavi zastavují u díla Andrzeja Sobiepana, který ho do galerie tajně propašoval. | foto: AP Photo/Bartlomiej Kudowicz, ČTK

Student tajně pověsil svůj obraz do muzea. Přišlo se na to za tři dny

  • 40
Polský student výtvarného umění Andrzej Sobiepan tajně vyvěsil své dílo v národním muzeu ve Vratislavi, aniž by si toho tři dny kdokoli povšiml. Ředitel instituce uznal, že dům musí zapracovat na bezpečnostních opatřeních, a označil jeho čin za "vtipný happening".

"Rozhodl jsem se, že nebudu čekat 30 nebo 40 let, až se moje práce objeví na takovém místě, chci z nich mít prospěch tady a teď," vysvětlil v televizi TVN24 Andrzej Sobiepan, proč se k neobvyklému kousku odhodlal. Díky tomu se stal středem zájmu polských i zahraničních médií.

Lumpárna pro dobrou věc

Obraz, který byl několik dnů "vetřelcem" ve vratislavském národním muzeu, si lidé nyní mohou prohlédnout v muzejní kavárně. O víkendu půjde do dražby v rámci tradiční celopolské charitativní akce, která má pomáhat nemocným dětem. Letos organizátoři sbírají peníze na nákup moderních přístrojů pro záchranu života předčasně narozených miminek a na inzulinové pumpy pro těhotné ženy s cukrovkou.

Při tvorbě díla z cyklu nazvaného po jednom plemeni vepře domácího Sobiepan použil vepřovou kůži. Na obrazu převládá bílá barva, v jeho dolní části je padající list akátu. Student řekl, že místo pro svůj obraz hledal při návštěvách národního muzea. Vybral to nejbezpečnější v oddělení současného polského umění a počkal si na chvíli, kdy hlídač nedával pozor. Celou akci, do níž se pustil 10. prosince, nahrál na kameru. Pracovníci muzea si nového kousku všimli teprve za tři dny.

Sobiepan tvrdí, že se inspiroval britským pouličním umělcem Banksym, který před několika lety svá díla propašoval do newyorských galerií.

Ředitel muzea Mariusz Hermansdorfer v televizi TVN24 řekl, že to, co mladý výtvarník udělal, ukázalo, že instituce má jisté nedostatky pokud jde o ostrahu uměleckých předmětů. Na druhou stranu o Sobiepanově akci mluví jako o "vtipném happeningu".

,