Frederick Forsyth

Frederick Forsyth | foto: Profimedia.cz

Americký prezident bude likvidovat obchod s drogami. Konečně i česky

  • 1
Nejnovější román Fredericka Forsytha Kobra vydá k veletrhu Svět knihy nakladatelský dům Euromedia. Kniha bude k dispozici všem návštěvníkům veletrhu 12.–15. května. Po jeho skončení si ji budou moci koupit pouze členové Knižního klubu. Na volný trh se dostane až začátkem července.
Frederick Forsyth: Kobra (obálka)

Kobra je v pořadí třináctým románem britského spisovatele a novináře Fredericka Forsytha. Recenzi originálního vydání najdete zde. Stejně jako v předchozích svých prózách se špionážní tematikou i tentokrát přichází autor s napínavým, dramatickým příběhem, v němž opět staví před svého hrdinu téměř neřešitelný a pochopitelně přísně tajný úkol.

Tentokrát však nepůjde o válečná dědictví (jako ve Spisu ODESSA), vysokou politiku (jako například v Ikoně) ani o zdroje surovin (jako třeba v Ďáblově alternativě). Tentokrát bude Forsythův hrdina, kterým je bývalý šéf kontrašpionážního oddělení CIA, přezdívaný Kobra, čelit jiné výzvě. Někdo blízký americkému prezidentovi zemřel na předávkování kokainem – a nejmocnější muž Ameriky se rozhodne zlikvidovat obchod s touto drogou jednou provždy.

Stěží ale někdo donutí tisíce chudých jihoamerických rolníků, aby přestali pěstovat koku, stejně tak jako nikdo nepřesvědčí narkomany, aby si nekupovali oblíbený bílý prášek. A už vůbec nelze počítat s tím, že by se pohádkově bohatý kolumbijský kartel, který pašuje na americké a evropské trhy stovky tun této omamné látky ročně, vzdal svého výnosného obchodu. Jaké řešení Frederick Forsyth najde, na to si ale čtenář musí počkat až do knihy.

Frederick Forsyth

Anglický spisovatel a novinář se narodil roku 1938 v Ashfordu. V sedmnácti letech utekl do Španělska, protože ho okouzlilo toreadorské řemeslo; studoval tam na granadské univerzitě a po návratu domů se stal nejmladším pilotem Britského královského letectva. V necelých dvaceti letech se rozhodl pro novinářskou dráhu. Jako reportér agentury Reuters pracoval nejprve v Paříži a později se věnoval východnímu Německu a Československu. Zkušenosti, které ve zpravodajských kruzích získal, jej přivedly k napsání knihy, jež svého autora proslavila po celém světě – česky byl Den pro Šakala poprvé publikován již po čtyřech letech od originálního vydání v roce 1971. Následovaly romány Spis ODESSA, Žoldáci, Ďáblova alternativa, Čtvrtý protokol, Vyjednavač, Mistr klamu, Boží pěst, Ikona, Fantom Manhattanu, Mstitel, Afghánec a nejnověji Kobra. Kromě nich Frederick Forsyth publikoval také novelu Pastýř, dva svazky povídek – Kvintet (anglicky The Veteran) a Žádné stopy – a reportážní příběh z válečného konfliktu v africké Biafře (The Biafra Story).

Na květen příštího roku chystá Euromedia vydání Forsythovy prvotiny Příběh Biafry (1969), která dosud v českém překladu nevyšla. Autor v ní s pečlivou novinářskou faktografickou precizností vylíčil třicetiměsíční konflikt, kdy se východonigerijská provincie Biafra (v níž autor působil jako zpravodaj) snažila získat nezávislost na zbytku Nigérie.