Bret Easton Ellis: Americké psycho (obálka knihy)

Bret Easton Ellis: Americké psycho (obálka knihy) | foto: Nakladatelství XYZ

Americké psycho, přehlídka snobství a vražd

Newyorský Manhattan je místem, kde se dají peníze rychle vydělat i utratit: za výstřelky technologie, oblečení, boty, drahé večeře i drogy. Protagonisté Amerického psycha, nejslavnějšího románu amerického prozaika Breta Eastona Ellise (1964), to ovládají dokonale.

Americké psycho vychází po dvanácti letech v druhém, opraveném (i když faktických chyb v překladu reálií nezbaveném) vydání. Patrick Bateman je typický yuppie: bohatý, myšlenkově vyprázdněný, závislý na sexu, uživatel alkoholu, drog a antidepresiv v libovolném množství i kombinacích.

Dokonalý společník a vrah
Díky rodinnému majetku se nemusí v práci snažit, takže místo obchodování s cennými papíry si léčí kocovinu, chodí posilovat a v Zagatově průvodci hledá ty nejlepší, nejdražší, a tudíž nejvíce trendy podniky.

Tam se setkává s kolegy a oddává se nemírné konzumaci všeho, co se naskytne. Ve společnosti platí za znalce populární hudby, módy a společenských konvencí, takže stránky románu plní seznamy obleků, košil, vázanek či bot, případně recenze aktuálních hudebních alb nebo technologických zázraků.

I nepříliš pozorný čtenář si však brzy všimne, že s Batemanem není něco v pořádku. Až příliš často se totiž do popisu bakchanálií vkrádá násilný tón. A tak vyjde najevo, že Patrick je sériový vrah, který má na svědomí desítky životů: od bezejmenných lidí z ulice přes prostitutky až po kolegy z branže. Kolotoč večírků, sexuálních scén, vražd a kocovin se roztáčí stále rychleji, až dospěje ke konci, který by po všem tom násilí čekal jen málokdo.

Jen se občas nudí
Když román vyšel, byl Ellis kritizován americkou veřejností nejen za podrobné líčení násilných scén často s pornografickými pasážemi, ale především za to, že odmítal dát Batemanovu chování jakýkoli morální rozměr.

Bateman není odpudivá postava z okraje společnosti, naopak: je ztělesněním amerického snu, vzdělaný, vynikající společník. Jen se prostě občas nudí, občas má pocit, že jeho vraždy nastolí jakousi zvrácenou sociální rovnováhu.

A snad je pro něj smrt jiných cestou, jak zanechat na světě nějakou stopu. Jinak totiž proplouvá životem nepoznán: přátelé si jej pletou s někým jiným a říkají mu Marcus, obchodního úspěchu svého otce sotva někdy dosáhne.

Ellis o sobě vždy tvrdil, že je moralistou. Tím, že ukazuje odvrácenou tvář společnosti, dokáže rozlišit, co je dobré a co ne. Brzy se tak stal vzorem pro mnoho následovníků: jmenujme alespoň Francouze Michela Houellebecqa či Frédérica Beigbedera.

BRET EASTON ELLIS  Americké psycho
Překlad Martin Konvička. Nakladatelství XYZ, Praha 2007, 430 stran, doporučená cena 295 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %