RECENZE: Přečti si Marxe, tati. Ewan McGregor chce ubránit Americkou idylu

  • 3
Stejnojmenné knize Philipa Rotha, za niž dostal Pulitzerovu cenu a která k filmové premiéře vyšla znovu, se říká „proamerická“. Což je levicový nesmysl. Americká idyla vypráví o zoufalé snaze rodičů celého světa pochopit, proč jejich děti začaly zabíjet.

Ostatně ji ani nenatočil Američan, jako svůj první celovečerní film ji režíroval britský herec Ewan McGregor, který také vytvořil roli otce zdrceného proměnou své malé holčičky v teroristku.

Film zachovává vypravěčský rámec knihy, David Strathairn coby slavný spisovatel vyslechne po letech na srazu spolužáků od jednoho z nich příběh jeho bratra, který zpětně inscenuje v kulisách 60. let. Mladík v McGregorově podání ztělesňuje dítě štěstěny: úspěšný, pohledný, schopný, velkodušný, obdivovaný. Má ženu, jež si krásou a oddaností získá i jeho židovského otce hrozícího, že „mé vnouče nebude jíst Ježíše“. A s rozkošnou, byť trochu zadrhávající dcerkou žijí ve vskutku pohádkové harmonii – než se malá lolitka žárlící na matku začne vůči dokonalým rodičům vymezovat.

Běžná puberta, řeklo by se, jenže Státy právě válčí ve Vietnamu, mladí se radikalizují a s výroky „to nejsou výtržnosti, ale revoluce, přečti si Marxe, tati“ už nestačí jen vlídně polemizovat. Protože nevinné začnou zabíjet teroristické útoky, jichž se dcerka z dobré rodiny, toho času na útěku před zákonem, aktivně účastní.

Konec malých soukromých jistot skýtá vděčný způsob, jak vyprávět velké dějiny. Otec přestává chápat, proč střílejí i na jeho továrnu vzdor nápisu „zde pracují černoši“, proč lidi, kteří spolu vycházeli, náhle dělí barikády. A hlavně jej rozdírá typicky rodičovské zoufalství „co jsme udělali špatně“, jež Americkou idylu pojí s českou Pustinou.

Americká idyla

60 %

USA, 2016, 108 min

Režie: Ewan McGregor

Scénář: Philip Roth, John Romano

Hrají: Ewan McGregor, Jennifer Connelly, Dakota Fanningová, Peter Riegert

Kinobox: 61 %

IMDb: 6.1

Režisér ideu chápe a brání, ale měl ve filmu raději jen hrát. Zvládá silné okamžiky střetů s dcerou, kdy si její mladší představitelka Hannah Nordbergová nezadá se starší Dakotou Fanningovou, ale jako vypravěč líčí povšechný román bez barvy i chuti, zabředající do melodramatu o rozpadu manželství. Neboť žena se od trýzně minulosti odstřihne, muž posedlý dcerou to neumí.

Slušná práce, lze shrnout Americkou idylu. Nicméně s dovětkem, že kniha je lepší a že radikálové všeho druhu půjdou s hodnocením níž.