Miroslav Krobot

Miroslav Krobot | foto: Dan Materna, MF DNES

Americká hvězda a Český lev točili na Korsice

On mluvil česky, ona anglicky, režisér maďarsky; film se jmenuje Muž z Londýna, vznikl podle látky belgického detektivkáře Georgese Simenona a točil se na francouzské Korsice.

Nositel Českého lva za Příběhy obyčejného šílenství Miroslav Krobot v něm hraje hlavní roli, filmového manžela hollywoodské hvězdy Tildy Swintonové, která zazářila ve filmech Pláž, Adaptace či Letopisy Narnie.

Dohromady je svedl režisér Béla Tarr, který včera na pražském Febiofestu uvedl v Kině osobností svá slavná díla včetně více než sedmihodinového Satanského tanga. "Ale Muž z Londýna bude kratší, tak dvě a půl hodiny. A opět černobílý," slíbil Tarr.

Proč si do mezinárodního projektu natočeného v jazycích hlavních postav, francouzštině a angličtině, vybral právě Krobota? "Má v sobě tajemství, v jeho osobnosti je cosi nezlomného. Když jsem za ním přijel, nepromluvil ani slovo; tím si mě okamžitě získal," smál se režisér.

Krobotova verze se příliš neliší. "Zřejmě si mě všiml při hostování Dejvického divadla v Budapešti. Překvapilo mě, když mě vyhledal na festivalu v Nitře. Dlouze se díval na mě, já na něho, a pak prohlásil:To půjde," vypráví Krobot.

Potvrdil také režisérova slova, že Swintonová se v nejmenším nechovala jako hvězda, nepoužívala hollywoodské manýry ani pózy. "Způsob, jak Tarr pracuje, mě zajímal hlavně jako divadelního režiséra," přiznal Krobot.

"Točili jsme třeba náročnou manželkou hádku, každý ve své mateřštině. A trvalo hodinu, než jsem zjistil, že jazyk nehraje roli. Že teprve ve chvíli, kdy nevíte absolutně nic, je to správné. Už se nepotkávají dva herci, nýbrž dva lidé," shrnul způsob Tarrovy režie a dočkal se pochvaly.

"Přesně tak, styl filmu vytváří herec, když rozvíjí svou postavu třeba v desetiminutové sekvenci," vysvětlil klasik proslulý dlouhými záběry. Nespěchá, ani když shání na své nezvyklé snímky peníze: "Jak to dělám? Jako všichni tady; pomalu."