Dražila se Muchova díla, nejcennější malba se prodala za 1,8 milionu

  20:54aktualizováno  20:54
Čtvrteční večerní dražba děl Alfonse Muchy se konala v pražském Obecním domě, který hostí zároveň i výstavu malířových plakátů ze sbírky Ivana Lendla. Prodala se díla za celkem 4,3 milionu korun bez aukční přirážky, nejdražší položkou byla olejomalba Zima.

Alfons Mucha, Lilita, ilustrace ke knize Svatopluka Čecha Adamité, 1890 | foto: 1. Art Consulting

Dražily se výhradně práce Alfonse Muchy, z 85 položek našla během hodiny nové majitele zhruba třetina z nich. Nejdražším dílem vyvolávaným za 1,8 milionu korun byl olej na plátně Zima ze série Čtyři roční období; sál opustilo za vyvolávací cenu.

Zájem nebyl o jídelní lístky a návrhy přebalů potravinářských výrobků, ale ani o knihy, časopisy s litografiemi, fotografie z Muchova soukromí i ateliéru. Nového majitele nenalezl ani soubor 109 litografických pohlednic vyvolávaný za půl milionu korun. Dražební čísla si vyzvedly tři desítky milovníků výtvarného umění; další dražili po telefonu.

Výjimkou mezi knihami byla Ilsée Prinzessin von Tripolis z roku 1901 vydaná v osmi stech očíslovaných výtiscích. Její cena vzrostla z původních tří tisíc na 55 tisíc korun.

Dvě barevné litografie Petrklíč a Pero vydražitel získal za 290 tisíc korun bez aukční přirážky, vyvolávací cena činila 180 tisíc korun. Cena půvabné plechové krabičky na bonbony s použitím motivu Zvěrokruhu vzrostla desetkrát na deset tisíc korun. Ilustrace ke knize Svatopluka Čecha Adamité nazvaná Lilita z roku 1897 byla vydražena za 360 tisíc, vyvolávala se za za čtvrt milionu. Muchův zápisník se vydražil za 41 tisíc korun.

Alfons Mucha, Zima (ze série Čtyři roční období). Olejomalba z let 1902-3 je

Alfons Mucha, Zima (ze série Čtyři roční období). Olejomalba z let 1902-3 byla nejdražší položkou aukce.

Společnost 1. Art Consulting Brno-Praha nabízela v rámci výstavy Muchových plakátů se sbírek Ivana Lendla, kterou si dosud prohlédlo na 80 tisíc lidí, další práce jednoho z nejvýznamnějších světových umělců českého původu.

Dražená díla pocházela z domácích i zahraničních sbírek, ale nešlo o díla z Lendlovy sbírky.

Alfons Mucha (1860-1939) působil ve Vídni, studoval v Mnichově, "léta slávy" prožil v Paříži, ohlas měl v New Yorku a Chicagu. Vrátil se pak do Československa, kde se věnoval rozměrným dekorativním, historickým a symbolickým malbám. Svou všestranně zaměřenou tvorbou zasáhl do všech tehdy myslitelných oblastí výtvarného umění.

Autoři: ,

Témata: Alfons Mucha, Umělec