Alenka míří do říše za zrcadlem. Opět s Deppem, ovšem bez Burtona

  • 2
Před šesti lety utržila Alenka v říši divů ve světových kinech přes miliardu dolarů. Druhý díl s podtitulem Za zrcadlem má těžší pozici, herci včetně Johnnyho Deppa zůstali, ale odešel režisér Tim Burton.

Krále bizarní fantazie Burtona, který v září uvede do kin Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti a chystá druhý díl své hororové komedie Beetlejuice, vystřídal na režijním postu Alenky mladší britský kolega James Bobin, tvůrce Muppetů a série talk show se Sachou Baronem Cohenem v roli Aliho G.

Burton si ponechal jen dohled producenta, naopak herci zůstali na svých místech: Mia Wasikowská jako Alenka, Johnny Depp v roli Kloboučníka, Anne Hathaway coby Bílá královna i Burtonova bývalá manželka Helena Bonham Carterová jako Srdcová královna. V poslední roli, která jej z housenky promění v motýla, se vrátí také Alan Rickman, jenž letos v lednu zemřel na rakovinu.

Pokračování Alenky v říši divů, jehož knižní verze se u nás zpravidla překládá Za zrcadlem a co tam Alenka našla, vydal Lewis Carroll v roce 1871 a vyšperkoval je četnými šachovými odkazy. Film, který už minule proti předloze posunul hrdinčin věk výš, tentokrát předává Alence řemeslo jejího otce a posílá ji na moře. Až po návratu do Londýna objeví kouzelné zrcadlo, jehož prostřednictvím se dostane zpět do fantastické Říše divů, kde se znovu shledá se starými známými. Kloboučník potřebuje dívčinu pomoc, takže Alenka musí putovat do minulosti, než vyprší stanovený čas.

Dům ve tvaru klobouku

Hvězdy, kterým v české verzi propůjčí hlas Marika Šoposká, Saša Rašilov, Tatiana Vilhelmová či Lenka Vlasáková, se navzdory spoustě triků pohybovaly většinou v reálných kulisách. V ateliérech Shepperton Studios nedaleko Londýna vyrostlo dvanáct různých scén včetně celého města s kloboučnictvím, hodinářstvím, cukrárnou a hradem. Kloboučníkův dvoupatrový dům postavili architekti ve tvaru klobouku, na modrém pozadí stvořili trikaři přes dvacet odlišných prostředí včetně zámeckých komnat s hodinami, které zalidnila dobrá tisícovka statistů, a často se štáb vydával i do historických objektů. Například vnější obraz sídla lorda Ascota vznikal v Ditchley Manor v Oxfordshire, což je panství postavené v roce 1722, využívané postupně významnými politiky včetně Winstona Churchilla. Vnitřní zařízení Alenčina domova zase poskytla budova z osmnáctého století v londýnské Craven Street, kde žil šestnáct let Benjamin Franklin.

Nejvíc si ovšem filmaři vyhráli s Alenčinou mořeplaveckou epizodou. Při natáčení bouře spotřebovali bezmála milion litrů vody, exteriéry poskytla loď kotvící v docích v Gloucesteru, nicméně věrná replika její paluby vyrostla ve studiu. Byla umístěna na pohyblivém rameni, které ji dovedlo naklonit až o 45 stupňů jakýmkoli směrem za pár vteřin, tři desítky lidí obsluhovaly i stroje pro výrobu vln či větru.

Navzdory všem ohromujícím produkčním údajům však Alenka 2 první recenzenty příliš neoslnila. Podle Guardianu se na hrdinčinu novou výpravu nevyplatilo čekat, Variety vidí hlavní problém v nedostatku vypravěčské fantazie, list Screen International odmítá příliš křiklavé digitální efekty a jen Hollywood Reporter našel uznání alespoň pro Deppovu postavu, „při vší výstřednosti přesvědčivě zranitelnou a opuštěnou“. Přinejmenším kritikům Burton zjevně chybí.