Herec Alan Alda po udílení 40. mezinárodních televizních cen Emmy

Herec Alan Alda po udílení 40. mezinárodních televizních cen Emmy | foto: Carlo Allegri Reuters

Kapitán Hawkeye Pierce ze seriálu M.A.S.H. dostal výroční cenu Emmy

  • 2
Po amerických cenách Emmy se dostaly na řadu i pořady z celosvětové sítě. Letošní ročník ovládly televize z Jižní Ameriky, když argentinské a brazilské pořady získaly po dvou oceněních. Čestné uznání v New Yorku získali i americký herec Alan Alda a známý americký televizní producent Norman Lear.

Zatímco Emmy oceňují americké televizní pořady, mezinárodní Emmy se zaměřují na tvorbu mimo USA. Při letošním jubilejním 40. ročníku mezinárodních cen se organizátoři rozhodli ocenit televizního producenta a herce, kteří působili v roce 1972, kdy ceny vznikly.

Americký herec Alan Alda a známý americký televizní producent Norman Lear dostali v pondělí večer v New Yorku čestné ocenění při udílení mezinárodních cen Emmy.

Čestné ocenění si tak odnesl herec a scenárista Alan Alda, který tehdy hrál kapitána Benjamina Franklina "Hawkeyeho" Pierce ve slavném seriálu M.A.S.H. o lékařích za korejské války. Šestasedmdesátiletý Alda je jediným člověkem, který dostal americkou Emmy za herecký výkon, scénář i režii za stejný televizní pořad.

Norman Lear je známý jako tvůrce televizního komediálního seriálu All in the Family (Všichni v rodině), který se v době společenských změn v USA poprvé zabýval tématy jako rasa a práva žen. Nyní devadesátiletý Lear při přebírání ceny neodolal a nabídl k realizaci svůj nový scénář o starých lidech v domově seniorů nazvaný Guess Who Died (Hádej, kdo zemřel). Poznamenal však, že žádná televizní společnost nemá zájem o cílovou skupinu diváků mezi 55 a 105 lety.

Zatímco mezinárodním Emmy obvykle dominují britské pořady, tentokrát byla úspěšná Jižní Amerika. Argentinské televizní drama Televisión por la Inclusión (Televize pro začlenění) o problémech sociálního vyloučení se stalo prvním seriálem v historii cen, který vyhrál cenu za ženský i herecký výkon.

Cena pro xenofobního taxikáře i Terryho Pratchetta

Dario Grandinetti, který je známý například z filmu Pedra Almodóvara Mluv s ní, vyhrál cenu za ztvárnění role rozvedeného, xenofobního taxikáře. Nejlepší herečkou byla vyhlášena Cristina Banegasová za úlohu matky, která bojuje se zdravotní pojišťovnou, která nechce její dceři s Downovým syndromem povolit operaci srdce. "Byla čest podílet se na pořadu, kde se spojovala etika a televize," řekla překvapená a dojatá Banegasová.

Brazilské televize dostaly cenu za komediální seriál The Invisible Woman (Neviditelná žena) a za telenovelu (The Illusionist).

Také Británie dostala dvě mezinárodní Emmy. Jednu za miniseriál (Black Mirror, Černé zrcadlo) a druhou za dokument Terry Pratchett: Choosing to Die (Terry Pratchett: rozhodovat se pro smrt) o cestě známého spisovatele trpícího Alzheimerovou chorobou na kliniku ve Švýcarsku umožňující eutanazii.

Spisovatel Terry Pratchett ve filmu BBC Choosing to Die (Zemřít podle své volby)

Po jedné Emmy získaly Francie, Německo a Austrálie. Cenu za dramatický seriál dostala druhá sezona francouzské Zvláštní jednotky. Nejlepším uměleckým pořadem je německý Song of War (Píseň války), ve kterém se autor hudby k dětskému seriálu Sesame Street Christopher Cerf zamýšlí nad vztahem mezi hudbou a násilím poté, co se dozvěděl, že jeho písničky se užívaly při mučení vězňů na Guantánamu a v Abú Ghrajbu. Emmy za reality show dostala australská soutěž The Amazing Race.

,