Akční filmy, v nichž excelují tuzemští herci

- Bořivoj Navrátil v rouše Adamově se pod sprchou nechává dlouze laskat stejně nahou dívčinou; ta však erotické hrátky ukončí nožem skrytým v mycí houbě, chroptící muž se hroutí v kaluži vody a krve. Josef Laufer coby šílený vědec, jenž ony svůdné vražedkyně "vyrábí", s mystickým leskem v oku káže: "A Ježíš pravil: Není člověka, jenž by nezhřešil". S tím si ovšem na plukovníka Jiřího Krampola nepřijde. "Ušetřte mne citací," ucedí prohnilý důstojník, "chlap nemůže být zranitelnější, než když mu stojí pták a ochranka chrápe."
To není silvestrovská parodie, nýbrž ukázka z "vážného" kanadsko-českého filmu Nebezpečná kořist, jednoho ze série takzvaných "béček", jejichž kuriózní kolekci nazvanou Čeští herci v rolích akčních hrdinů právě vydalo Centrum českého videa. "Pro diváky to může být zajímavé i zábavné. Objeví třeba dámy, které zpravidla vystupují v cudných úborech princezen, pro změnu s výstřihy a samopaly, anebo důstojné pány z televizních inscenací, nečekaně převtělené do postav ostrých chlapíků," míní s úsměvem šéf firmy Vlastimil Král.
Tak se třeba Lucie Zedníčková objeví ve sci-fi Smrtící oheň; děj se odehrává v roce 2064 na vesmírné stanici a zprvu nenápadná hrdinka u počítače, hlásící souřadnice a klasické "máme potíže", nakonec v extázi olizuje krk ústředního zlosyna a radí kolegům: "Spolupracovat - aspoň prozatím." V kolekci nechybí ani Cracker Jack, ozdobený světovými hvězdami Nastassjou Kinskou a Christopherem Plummerem. Ale už volné pokračování Cracker Jack II se neobešlo bez českého umu. Chicagský policista Jack Wild bojuje s teroristy, které ztělesnili Karel Roden a Kateřina Brožová. Profesionál Roden s copánkem a vysílačkou postupně ztrácí nervy: "Já chci krev!" A Brožová, "krotitelka" v lesklých černých kalhotách a rudé dragounské kazajce, jíž milenec láskyplně říká "Ty zvíře", mučí ženu-rukojmí lesbickými doteky, pánům rve kleštěmi zuby, s orgiastickou rozkoší je škrtí a drsně prohlašuje: "Chlapi jsou cucáci..."
Vesměs jde o snímky natočené v kanadsko-české produkci a nadabované "zpět" do češtiny pro televizi Nova, za nimiž stojí Lloyd A. Simandl. Původem krajan, producent a režisér takzvaných "béčkových" žánrových příběhů určených hlavně pro videodistribuci začal v devadesátých letech točit i na tuzemské půdě, v bývalé "bramborárně" za Prahou. S nadsázkou říkává, že brambory vyházel a dělá prý "salámy", zábavu pro své sedmnáctileté synovce. "Je to prakticky jediná skutečná továrna na sny u nás, byť na sny ze střelného prachu a s herci, kterým říkám hvězdy nižší svítivosti," říká s úsměvem o Simandlově výrobě nízkorozpočtových akčních snímků Marek Dobeš, publicista a filmař, který natáčení "v bramborárně" několikrát přihlížel. Prakticky jediným stálým autorem Simadlových dílek je Christopher Hyde (v tuzemsku vyšla jeho kniha Vlna), jenž podle Dobeše občas vnáší do běžného "béčkového" klišé nadstandardní "fórky a hlášky" - třeba výbuch bomby odstartovaný kýchnutím. "Zajímavé je, že v příbězích se vyskytují silné ženské hrdinky," míní Dobeš, "a co se týče Simandlovy obchodní zdatnosti, stačí srovnat stánek jeho společnosti na trhu v Cannes s prezentací našich firem."
Sám Lloyd Simandl se věnuje spíš produkci než režii. "Ale když osobně vtrhne na plac, nechová se jako obchodník, nýbrž jako hravý kluk, dokonce předvádí kaskadérům kotrmelce," vypráví Dobeš. "Spousta nápadů vzniká spontánně při natáčení - zkrátka působí to jako příjemný rodinný podnik." Z mála se tu musí udělat velký efekt: z pěti metrů chodeb "vznikne" padesát metrů hned pro několik projektů, v bazénku prý umějí potopit auto a kaskadéři tu dostávají dobrý trénink. Letos, říká Dobeš, se Simandlova společnost North American Pictures víc věnovala svým kanadským aktivitám, ale už příští rok chce v tuzemské produkci pokračovat: "V průměru točí čtyři filmy ročně," upřesňuje milovník nového kultu - skrytého půvabu akčních "béčkových" filmů.