Fotografie: Zdenka Tomášová

Fotografie: Zdenka Tomášová | foto: Akademie současné fotografie

Radnice vystavuje snímky, které se fotografickým akademikům povedly nejvíce

  • 4
Od roku 2000 funguje fotografická škola Pavla Mately. To nejlepší, čím se můžou pochlubit její účastníci, se nyní představuje na výstavě na pražské Novoměstské radnici. A na neděli se chystá komentovaná prohlídka.

S přílivem digitální technologie může dnes zdánlivě fotit každý. Od možnosti "vystřílet" stovky snímků a vybrat pár povedených ke schopnosti vědět, co a jak chci nasnímat, je však daleko. Dobrý fotograf musí ovládat pár základních dovedností, skvělý fotograf potom ještě něco navíc.

Na mistrovství v tomto oboru se zaměřuje rovněž Akademie současné fotografie. Závěrečné práce kurzu jsou nyní vystavené na pražské Novoměstské radnici až do příští neděle. Vstup na výstavu je zdarma.

Vzhledem k rozdílným tématům a způsobům pojetí jednotlivých autorů je na výstavě zastoupena klasická dokumentární fotografie, výtvarná stylizace i výrazně konceptuální přístupy.

Učit se od nejlepších
Kurz Akademie současné fotografie je unikátní formou vzdělávání pro vážné zájemce nejen o focení, ale také o současné umění jako takové. Akademii založil Pavel Matela už v roce 2000 a původně se účastníkům kurzu věnoval zcela individuálně. Časem se však výuka rozšířila do malých skupin.

Fotografie: Radek Pokorný

V Matela Studiu si přijdou na své jak úplní začátečníci, tak pokročilí fotografové a přiučit se tu můžou i profesionálové. Svým zaměřením na světovou výtvarnou fotografii a ateliérovou formu výuky vyplňuje akademie mezeru v kurzech podobného typu.

"Studium je rozdělené do víkendových nebo večerních bloků, které se konají v průběhu celého školního roku," uvádí Matela, který je garantem celého projektu. Vedle něj se na  lekcích podílejí i další přednášející včetně fotografa a kunsthistorika Tomáše Pospěcha, Pavla Máry, který se ve fotografii zaměřuje na akt, či Michala Pěchoučka, jenž v roce 2003 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého.

Fotografie: Kateřina Prýmková

Zatímco teoretická část obsahuje přednášky, prezentace a diskuse, v praktické části si posluchači prohlubují své znalosti formou tematicky zaměřených workshopů. "Důležitou součástí akademie jsou také konzultace přinesených fotografií a práce na autorském výstavním projektu," říkají pořadatelé kurzu.

Úspěšný absolvent získá kromě zkušeností i mezinárodní certifikát. Jeho prestiž se nakonec odvíjí od působení všech zúčastněných fotografů – učitelů a žáků.

To nejlepší, co se v rámci Akademie současné fotografie povedlo, je na Novoměstské radnici v Praze k vidění denně od 10do 18 hodin.