O Národním filmovém archivu, která schraňuje cenné filmové klenoty, se nyní hodně mluví.

O Národním filmovém archivu, která schraňuje cenné filmové klenoty, se nyní hodně mluví. | foto: NFA

Akademici hájí šéfa Národního filmového archivu, sepsali za něj petici

  • 2
Více než šedesát odborníků z oblasti filmu a příbuzných oborů protestuje proti způsobu, jakým odvolal ministr Jiří Besser ředitele Národního filmového archivu (NFA) Vladimíra Opělu. Poslali proto ministrovi otevřený dopis.

Podle signatářů byl způsob odvolání netransparentní a nedůstojný. Opěla sám se ke kauze nechce vyjadřovat.

"Vzhledem k významu NFA a jeho ředitele se nám jeví (způsob odvolání) jako mimořádně nevhodný. Žádáme ministerstvo kultury, aby podalo pravdivé vysvětlení svého postupu, kterým vyvrátí podezření z vlastních pokusů o finanční machinace. Především pak žádáme, aby z této pro Českou republiku mezinárodně trapné situace nalezlo důstojné východisko," uvádí se v dopisu.

Jiří Besser

Ministr Besser Opělu odvolal 11. listopadu. V čele archivu stál od roku 1992 a vytvořil z něj mezinárodně uznávané badatelské a archivní centrum, jedinečný archiv domácího i světového filmového dědictví. Signatáři dopisu proto poukazují na to, že Vladimír Opěla patří k nejváženějším expertům ve svém oboru.

"Přesto byl ministrem kultury odvolán nečekaným, netransparentním a nedůstojným způsobem, který vzbudil vlnu rozhořčení v řadách domácích i zahraničních odborníků a širší veřejnosti. Postupně vycházejí najevo další závažné okolnosti, které naznačují, že skutečné důvody odvolání byly patrně jiné, než ministerstvo s téměř dvoutýdenním zpožděním deklarovalo," uvedli.

Ředitel odboru vnitřní správy a investic ministerstva kultury Philipp Štrajt tento týden na pracovním setkání s novináři označil případ, který ministerstvo zveřejnilo teprve 22. listopadu na webových stránkách, za "velice zamotaný". Více než dvě hodiny komentoval jednotlivé smlouvy, dohody a další listinné materiály. "I já chci, aby se odchod pana Opěly nedotkl jeho zásluh, které ve vedení této instituce má," zdůraznil.

Podle mluvčího ministerstva Stanislava Brunclíka ředitel NFA manažersky pochybil, proto byl odvolán. "Nikdo však nechce zpochybňovat jeho obrovskou profesní odbornost, šlo o jeho selhání, a ne o záměr," uvedl.

Vladimír Opěla

Na svém webu ministerstvo napsalo, že více než 3,5 milionu korun z peněz daňových poplatníků vyplatil NFA soukromému subjektu na základě absolutně neplatných dokumentů za práci, která minimálně z podstatné části nebyla a ani nemohla být nikdy provedena. Ministr proto dočasným řízením archivu pověřil prvního náměstka Františka Mikeše.

"Nikdo nechce zpochybnit obrovské zásluhy a širokou odbornost pana Opěly, ale jde skutečně o vážné manažerské selhání, které se nedá přejít mávnutím ruky. V současné době pokračujeme v kontrole a analyzujeme smluvní vztahy, které se přímo či nepřímo dotýkají i velkých investičních akcí v rámci NFA," komentoval to Mikeš.

Vladimír Opěla měl podle původní dohody s ministrem skončit k 30. červnu 2011. Besser pak vyhověl přání dvaasedmdesátiletého ředitele, že setrvá ve funkci do konce letošního roku. "Manažerské pochybení jeho konec v čele NFA pouze urychlilo," uvedl k tomu Besser. V současné době Opěla v archivu působí jako kurátor sbírek.

,