Z instalace Aj Wej-weje v americké věznici Alcatraz

Z instalace Aj Wej-weje v americké věznici Alcatraz | foto: For Site Foundation

Výtvarník Aj Wej-wej je v Alcatrazu. Vystavuje tam a pouští Plastic People

  • 0
Především politickým vězňům je věnována nejnovější výstava světoznámého čínského disidentského výtvarníka Aj Wej-weje. Expozice je příznačně umístěna v Alcatrazu, bývalé věznici ležící na izolovaném ostrově u pobřeží amerického San Franciska. V celách zní i hudba české undergroundové skupiny Plastic People of the Universe.

Pro Aj Wej-weje není vězeňské téma nijak cizí. Sám byl v roce 2011 zadržován čínskými úřady 81 dní bez soudu a stále nemá dovoleno opouštět čínské území.

Z instalace Aj Wej-weje v americké věznici Alcatraz

Na výstavě v betonovém vězeňském bloku A v Alcatrazu je v každé z 12 cel za oprýskanou bílou kovovou mříží umístěna pouze osaměle stojící stolička a bílé umyvadlo plné skvrn. Návštěvníci mohou do ponurých kobek o rozměrech 1,5 krát 2,5 metru vstupovat a poslouchat hlasy disidentů, včetně jihoafrických zpěváků The Robben Island Singers brojících proti apartheidu či dívčí ruské punkové skupiny Pussy Riot.

Zaznívá zde i plamenný projev legendárního černošského bojovníka za občanská práva Martina Luthera Kinga z roku 1967 proti válce ve Vietnamu či píseň tibetského zpěváka jménem Lolo, jehož píseň vyzývá děti Tibetu, aby „pozvedly tibetskou vlajku“. Lolo si v současné době odpykává šestiletý trest za požadavek nezávislosti Tibetu.

Překvapivě hned dvakrát je ve výběru zastoupeno bývalé Československo. Kromě kapely Plastic People of the Universe, jejíž členové byli v 70. a 80. letech pronásledováni a vězněni tehdejším komunistickým režimem, zařadil Aj Wej-wej také českého židovského skladatele Pavla Haase.

Bratr herce Huga Haase, který patřil k nejzajímavějším osobnostem československé meziválečné klasické hudby, skončil v roce 1941 v Terezíně. Nacisté jej odtud na podzim 1944 deportovali do Osvětimi, kde zahynul. Návštěvníkům Alcatrazu je představena Studie pro smyčcový orchestr, kterou Haas složil v Terezíně a která také poprvé zazněla v tomto koncentračním táboře.

Ačkoli Alcatraz proslul spíš jako vězeňské zařízení, kde pobývali obávaní zločinci jako gangster Al Capone, posíláni sem byli i členové domorodých národů USA, kteří se vzpírali americké asimilační politice, nebo odpírači vojenské služby, kteří do americké armády nechtěli vstoupit z náboženských či politických důvodů.

Aj Wej-wej se ve svých dílech nezdráhá kritizovat Spojené státy, když mezi 176 lidí z celého světa, kteří byli uvězněni nebo vyhoštěni pro své přesvědčení, zahrnuje i bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, jenž vyzradil existenci amerického programu pro sledování elektronické komunikace.

A také Chelsea Manningovou, která před změnou pohlaví jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks tajné dokumenty amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu. Jejich tváře vytvořil čínský umělec se svými pomocníky z 1,2 milionu kostiček Lega.

Aj Wej-wej a kurátorka výstavy Cheryl Hainesová

V jedné z místností mohou návštěvníci expozice napsat vězněným disidentům pohlednice. Cheryl Hainesová, kurátorka výstavy nazvané @Large, která byla v Alcatrazu oficiálně otevřena koncem září, uvedla, že vzkazy tu zanechávají jak univerzitní profesoři, tak teprve čtyřleté děti a že většina z nich je „nesmírně dojemná“.

Vzhledem k tomu, že Aj Wej-wej nesmí opouštět čínské území, sestavoval umělec se svým týmem exponáty ve svém ateliéru v Číně. Tři týmy pak vyslal do Spojených států, aby sedm instalací umístili v různých místnostech alcatrazské věznice - v jídelně, v budově, kde vězňové pracovali, v celách určených pro psychiatrické pozorování, v nemocnici a v křídle, kde byly samotné cely.

Americká věznice Alcatraz

Alcatraz, který proslavil například hollywoodský film Skála, je jedním z nejznámějších vězení na světě. Fascinaci veřejnosti si vysloužil svým umístěním na ostrově i pověstí zařízení, z nějž není možnost utéct. Protože pevnost a později vězení Alcatraz byly postaveny na ostrově, náklady na udržování komplexu byly příliš vysoké. Doprava všeho včetně pitné vody, která na ostrově obklopeném mořem není, a jídla pro vězně i dozorce, byla příliš drahá, a proto byla věznice nakonec uzavřena.

,