Aj Wej-Wej a jedna z jeho webových kamer

Aj Wej-Wej a jedna z jeho webových kamer | foto: Profimedia.cz

Sbohem voyeurům. Aj Wej-wej musel na žádost úřadů odpojit kamery v domě

  • 1
Pouhý jeden den mohl mít světoznámý čínský disidentský výtvarník Aj Wej-wej ve svém domě v Pekingu čtyři webové kamery. Ve středu byl úřady přinucen je vypnout.

Umělec kamery nainstaloval o den dříve proto, aby jejich prostřednictvím každému zájemci umožnil na internetu sledovat, čím se právě zabývá. Kritik čínského komunistického režimu svým neobvyklým krokem upozornil na to, že ho čínská policie sama nepřetržitě sleduje.

Důvod, proč měl kamery odpojit, úřady Ajovi nesdělily. "Nikdy se nevede jasná, racionální rozmluva," řekl Aj ve středu zpravodajské stanici BBC o své komunikaci s čínskou policií. Ta jej neustále hlídá od loňského 3. dubna, kdy byl výtvarník zadržen na pekingském letišti v rámci zátahu proti disentu.

Čínské úřady se tehdy obávaly protestů inspirovaných takzvaným arabským jarem. V červnu byl čtyřiapadesátiletý výstřední umělec po 81 dnech podmínečně propuštěn s tím, že rok nesmí opustit Peking. Byl také obviněn z daňových úniků. Aj Wej-wej obvinění odmítá a prohlašuje, že pravým důvodem je snaha ho umlčet.

Umělec chtěl akcí s kamerami povzbudit "transparentnost na všech stranách", tedy na své i na té úřední. Po jejich odpojení umístil na internetovou mikroblogovou stránku Twitter vzkaz: "Sbohem všem voyeurům."

Aj, který je mimo jiné známý jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu, rozhořčil čínské úřady kupříkladu svou kritikou nedostatečné reakce vlády na zemětřesení v provincii S'-čchuan v roce 2008.

Pokusil se sepsat jména více než 5 000 školáků, kteří při otřesech půdy zahynuli, a poukázat na mizernou úroveň stavby školních budov, jež se řítily k zemi snáze než okolní objekty.

,