Slavná loď Africká královna bude vozit turisty

Slavná loď Africká královna bude vozit turisty | foto: http://images3.static-bluray.com

Vozila Bogarta a Hepburnovou, teď se slavná Africká královna vrací na Nil

  • 2
Před více než šedesáti lety brázdila vlny Nilu hemžícího se krokodýly Africká královna ze stejnojmenného filmu s Humphreyem Bogartem. Dnes se tato slavná loď vrací, aby vozila turisty.

Zrekonstruovaná Africká královna, která je dnes majetkem novozélandského dobrodruha Cama McLeaye, svezla první cestující loni v prosinci. "Africká královna patří Nilu. Proto bylo důležité, aby se sem po více než 60 letech od natáčení filmu zase vrátila," prohlašuje McLeay.

V roce 1950 vyrazili z Hollywoodu Humphrey Bogart a Katharine Hepburnová s mohutným filmařským týmem do Ugandy. Film natáčený v místech, která jsou dnes součástí Konžské demokratické republiky, vypráví příběh americké misionářky a kanadského dobrodruha, kapitána Africké královny, kteří se nakonec i přes naprosto rozdílné povahy do sebe zamilují.

Děj filmu inspirovaného románem C. S. Forestera z roku 1934 se odehrává na počátku první světové války v tehdejší Německé východní Africe, na území oblasti Tanganiky a dnešní Rwandy a Burundi.

"Ve skutečnosti byly dvě lodi, jedna v Kongu a nilská Africká královna. Nil mám velice rád. Procestoval jsem řeku po celém jejím toku od Středozemního moře až k jejím pramenům ve Rwandě, jezdil jsem po ní celých 16 let," říká McLeay.

Všechno začalo v 90. letech, když založil raftingovou společnost a ekologickou noclehárnu v ugandské oblasti Jinja. Brzy měl v úmyslu pořádat pro turisty výlety na lodi, aby mohli obdivovat východy a západy slunce na Nilu a také rozmanité ptactvo v regionu.

"Jen na tomto úseku Nilu je více než 100 druhů ptáků. Je to úžasné být na lodi při západu slunce," říká Novozélanďan.

O existenci Africké královny se dozvěděl poněkud později, když byl s rodinou na dovolené na keňském souostroví Lamu, známém tradičními malými arabskými plachetnicemi.

"Pátral jsem po africké lodi, s níž bych se mohl plavit po Nilu, a chtěl jsem nejdříve koupit nějakou plachetnici," vzpomíná McLeay. Tehdy mu majitel hotelu, v němž bydlil, řekl: "Proč nekoupíte Africkou královnu? Je ugandská!" O týden později popíjel McLeay čaj u Yanka Evanse, který před 20 lety nalezl opuštěnou kostru lodi v ugandském parku Murchison Falls a dal ji trochu do pořádku. Od té doby měl loď u sebe v Keni.

Když McLeay přivezl Africkou královnu do Ugandy, trvalo ještě pět let, než zahájil výletní plavby. Kostra lodi sice byla opravena, ale bylo ještě třeba něco udělat s parním motorem starým více než sto let.

Loď, speciálně postavená pro film Johna Hustona uvedeného do kin v roce 1951, byla vybavena dieselovým motorem upraveným pro potřeby natáčení na parní motor.

Yang Evans se rozhodl objednat parní motor v Británii. Když se však vlastníkem lodi stal McLeay, parní motor už nefungoval, vzpomíná nový kapitán a mechanik Africké královny Gavin Fahey. Motor musel být zcela odmontován a opraven.

"Gavin nosí stejné šaty jako Humphrey Bogart. Číšníci mají fez, který připomíná Súdán, kudy Nil z velké části protéká. Na palubě podáváme džin s tonikem, jak ho Humphrey Bogart ve filmu popíjel," říká McLeay.

,