Adele na udílení Brit Awards (21. února 2012)

Adele na udílení Brit Awards (21. února 2012) | foto: Reuters

Adele či Coldplay táhnou, i tak se v Británii na deskách vydělává méně

  • 0
Jeden ze stěžejních hudebních trhů zažívá neradostné časy. Příjmy z muziky ve Velké Británii už několik let v řadě klesají, a to navzdory tomu, že loni vyšlo například multiplatinové album 25 od Adele. Britští vydavatelé ovšem odhadují, že od letoška bude hudební byznys opět růst.

Je to paradox. Každé šesté album, které se ve světě prodá, vzešlo z Velké Británie. Přesto však výdělky britského hudebního průmyslu i loni poklesly. Konkrétně v roce 2015 prodeje desek britských interpretů vygenerovaly celkem 610 milionů liber, zatímco o rok dříve to bylo 615 milionů. A klesající tendence trvá, v roce 2012 si tamní hudební byznys na nahrávkách přišel na 634 milionů liber.

Neradostné výsledky nezachránil ani fenomenální úspěch Adele, jejíž album 25 vyšlo loni v listopadu a do konce roku se jej celosvětově prodalo přes sedmnáct milionů kusů. Stejně tak domácímu průmyslu nepomohli ani Coldplay se svou deskou A Head Full of Dreams. Vyplývá to ze statistik organizace UK Music, která v Británii zastřešuje celý hudební průmysl a již na svém webu zveřejnila BBC.

Pokles hlásí i výdělky, které UK Music sleduje v oblasti koncertů. Tady si promotéři přišli na 910 milionů oproti 924 milionům v předchozím roce. Jedna z mála oblastí, která si polepšila, byly výdělky producentů a nahrávacích studií, jež meziročně vzrostly ze 116 na 119 milionů liber.

Podle předsedy UK Music Andyho Heatha „vše nasvědčuje tomu, že se hudební sektor v roce 2016 vrátí k růstu“. Napomoct by k tomu mohl jak pokračující úspěch Adelina alba, tak zvyšující se prodeje vinylů i příjmy ze streamovacích služeb.