Hororová rodina zavítá do Karlína na podzim. V hlavních rolích uvidíme Jaromíra...

Hororová rodina zavítá do Karlína na podzim. V hlavních rolích uvidíme Jaromíra Dulavu, Milana Šteindlera nebo třeba Václava Noida Bártu. | foto: Hudební divadlo Karlín

Šteindler jako strýček Fester. Karlín uvede Addamsovu rodinu v muzikálu

  • 0
V pražském Hudebním divadle Karlín se letos na podzim představí česká verze amerického muzikálu Addamsova rodina. Hororové postavy s hodně bizarním smyslem pro humor vznikly ve Spojených státech už před šestasedmdesáti lety. V české verzi se vedle Milana Šteindlera předvede například Lucie Bílá či Jiří Korn.

Zavítá k nám tak populární hororová famílie, která žije v rozlehlém strašidelném sídle, s oblibou pořádá spiritistické seance a jejímiž sluhy jsou useknutá ruka a hromotluk jako z Frankensteina.

V ústřední roli sinalých manželů Gomeze a Morticie, kteří se milují až za hrob, uvidíme Jaromíra Dulavu a Lucii Bílou v alternaci s Jiřím Kornem a Danielou Šinkorovou. Oblíbeného holohlavého strýčka Festera, který se zamiloval do Měsíce na obloze, ztvární Milan Šteindler či Martin Sobotka, obrovského sluhu Lurche Václav Noid Bárta. V roli mladíka Lucase se představí Patrik Děrgel, který nedávno získal Cenu Alfréda Radoka jako herecký talent roku.

Děj muzikálu se točí právě okolo Lucase, do kterého se zamiluje Wednesday, spolu se rozhodnou si navzájem představit své rodiny. Vzhledem k tomu, že ta Lucasova je oproti Addamsovým normální, nedá se čekat, že plánovaná večeře v hororovém sídle se odehraje bez problémů. Gomez a Morticie se navíc o svou dceru obávají, protože láska se na ní projevuje tak silně, že si místo tradiční černé obleče nevídanou žlutou...

Protiklad americké rodiny

Bizarní postavy rodiny Addamsovy se zrodily v hlavě amerického komiksového kreslíře Charlese Addamse už v roce 1938. Ten je následujících padesát let až do své smrti kreslil jako komiks pro časopis The New Yorker. Addams byl vystudovaný kreslíř, svou zálibu v hororové tematice nikdy nezakrýval, ostatně jeho první zaměstnání grafika pro časopis True Detective obnášelo odstraňování krve z fotografií mrtvol.

Addamsovy postavil jako satirický protiklad typické americké rodiny:  libují si v černém humoru a nechápou, proč je zbytek světa považuje za podivíny či se jich dokonce bojí.

Rostoucí popularita komiksu a jeho svérázných postav inspirovala další umělce. V roce 1960 vzniká hraný televizní seriál, ve kterém jednotliví členové rodiny poprvé dostávají jména. Na seriálu se podílel i sám Charles Addams, který dostal za úkol jednotlivé postavy propracovat a přidat jim různé vlastnosti.

Filmy Barryho Sonnefelda

Celosvětovou popularitu však rodině získaly až dva celovečerní filmy z let 1991 a 1993. V režii Barryho Sonnefelda se jako otec představil Raul Julia, matku si zahrála Anjelica Houstonová, nejvíc však zaujaly výkony Christophera Lloyda jako falešného strýčka Festera a hlavně jedenáctiletá Christina Ricci v roli ledové Wednesday. Z nyní čtyřiatřicetileté herečky se tehdy stala dětská hvězda, která plynule přešla do dospělých rolí. (Z těch významnějších jmenujme úlohu ve snímku Všichni moji muži, za kterou byla nominována na Zlatý glóbus, zahrála si i v Burtonově Ospalé díře.)

Addamsova rodina se po úspěchu obou filmů stala oblíbeným artiklem, následovaly další kreslené i hrané seriály a nakonec i divadelní muzikál. Libreto napsali Marshall Brickman a Rick Elice, hudbu složil a původní texty připravil Andrew Lippa.

Po prvotním uvedení v Chicagu měl muzikál oficiální premiéru v divadle Lunt-Fontanne na Broadwayi 8. dubna 2010, kde se do konce následujícího roku konalo 722 repríz. Nyní je na turné po USA.