Z 83 uchazečů o Oscara vybrali odborníci dvanáct, naše Fair Play chybí

  • 4
Rekordních 83 zemí vysílá své zástupce do boje o cenu Americké filmové akademie za nejlepší neanglicky mluvený film. Volí se v několika kolech, odborníci však předem vybrali dvanáct děl, která mají podle nich nejvyšší šance. V čele s Divokými historkami.

Nejprve si několik set akademiků rozdělených do skupin cizojazyčné snímky promítne, zhruba do poloviny prosince. Pak je ohodnotí známkami; z bodování vzejde šest vítězů, k nimž další tři filmy přidá dvacetičlenný výkonný výbor.

Devět semifinalistů počátkem ledna uvidí lidé z výběrové komise, kteří zvolí pět děl; s dalšími nominacemi se vyhlásí 15. ledna. Z nich vybere celá akademie vítěze. Podle firmy GoldDerby, zaměřené na předpovědi cen v zábavním průmyslu, má nejvíce šancí následujících dvanáct titulů.

1. Divoké historky (Argentina)
Filmu tleskaly festivaly v Cannes i Torontu, u diváků i kritiků se hodnocení pohybuje kolem 80 procent. Černou komedii doporučuje jméno producenta Pedra Almodóvara. Historicky má Argentina na kontě šest nominací a dva Oscary.

2. Dva dny, jedna noc (Belgie)
Režiséři Jean-Pierre a Luc Dardenneovi sbírají za sociální dramata časté trofeje. Jejich novinka sice odešla z Cannes s prázdnou, ale kritici ji chválí a silnou oporu má v herečce Marion Cotillardové. Belgie už dosáhla sedmi nominací.

3. Mami! (Kanada)
Pátý film pětadvacetiletého tvůrce Xaviera Dolana, příběh nemocného chlapce a jeho matky, si k úspěchu v Cannes připsal vysoké hodnocení na internetu. Frankofonní Kanada má sedm oscarových nominací a sošku za Invazi barbarů.

4. Saint Laurent (Francie)
Životopis módního návrháře sklidil smíšené reakce, kritici i diváci se shodují na průměrném hodnocení, ovšem Francie má výjimečnou pozici. V cizojazyčné kategorii Oscarů drží rekord s 39 nominacemi, výher má prozatím devět.

5. Lidský kapitál (Itálie)
Moderní příspěvek stylu film noir vyhrál sedm italských výročních cen David, víc než loňský oscarový vítěz Velká nádhera, a trofej pro nejlepší herečku na festivalu Tribecca. Itálie s jedenácti Oscary a 31 nominacemi je stále velmocí.

6. Proces Viviane Amsalemové (Izrael)
Drama o rozvodu před rabínským soudem provázejí zatím jen festivalové ohlasy, ovšem Izrael patří v poslední době do oscarové hry. Z deseti nominací získal čtyři od roku 2007, jen sošku doposud žádnou.

7. Timbuktu (Mauretánie)
Země se do Oscarů hlásí vůbec poprvé, a to s politickým dramatem o násilné islámské skupině ovládající vesnici. Na festivalech se filmu tleská. Z afrických zemí byly doposud nominovány jen tři snímky, ale všechny rovnou zvítězily.

8. Ida (Polsko)
Černobílé drama líčící cestu budoucí jeptišky po krvavé historii vlastní rodiny patří ke sběratelům festivalových cen, v Polsku dostalo čtyři národní trofeje. Poláci si v dějinách Oscarů vysloužili devět nominací, ale ani jedinou výhru.

9. Leviatan (Rusko)
Film líčící korupci současné vlády byl v Cannes oceněn za scénář a hodnocení recenzentů se blíží stovce procent. Ruské skóre čítá pět nominací a Oscara za film Unaveni sluncem, ze sovětské éry devět nominací a tři vítězství.

10. Život je snadný, když zavřete oči (Španělsko)
Retrokomedie o cestě učitele za jeho idolem Johnem Lennonem se řadí k divácky vstřícným, pozitivním příběhům, čemuž odpovídá i vysoké internetové hodnocení. Celkem je na španělském účtu 19 nominací a čtyři oscarové triumfy.

11. Vyšší moc (Švédsko)
Rodinné drama o alpské dovolené mezi lavinami má z canneské sekce Un Certain Regard cenu poroty. Pro Švédy, kteří zatím nasbírali 14 nominací, by znamenala čtvrté vítězství: první, jež nezařídil režisér Ingmar Bergman.

12. Zimní spánek (Turecko)
Nositel Zlaté palmy z Cannes právě přichází do našich kin, k jeho výtečné pověsti však patří i otazník nad tříhodinovou délkou. Na druhé straně by mohli akademici hlasovat pro historický průlom: Turecko ještě nikdy nominaci nedostalo.