Cyklem Modrá krev provází František Kinský. | foto: ČT

PRVNÍ DOJMY: Modrá krev zní dnes jako viagra. Šlechtici s humorem

  • 8
Jako všichni v dětství sledovali večerníček s Rumcajsem, ač je přesným opakem hodnot, jež znali: z loupežníka dělá hrdinu, z knížete padoucha. Ale i to berou s nadhledem. Příslušníky šlechtických rodů, které od 26. ledna na ČT představí cyklus Modrá krev, vedle přirozené noblesy a činorodosti spojuje humor.

Dokumentární série v režii Aleny Činčerové, kterou provází František Kinský, hrabě a starosta v jedné osobě, sice obsahuje prvky dějepisu i vlastivědy, ale umělou důstojnost nepěstuje. Vůbec se nebojí polidšťujících detailů, které by mohly tradiční český odstup vůči urozeným přirozeně zlomit.

Takže dojde třeba na předkův genetický experiment, kterak unavenou rodovou linii osvěžit vztahem s řeznickou dcerkou, na píchání vidličkou do dětských loktů při výuce správného stolování nebo na výrok, že „modrá krev se dneska může chápat jako hodně tabletek viagry“.

„Být hrabětem v Česku za týden za dva unaví, pak se vracím do Spojených států, kde zase můžu být normální člověk,“ završuje jeden z Kolowratů pestrý portrét svého rodu. Patřil do něho mimo jiné milovník rychlých aut, zakladatel filmové společnosti a objevitel hvězdy stříbrného plátna Marlene Dietrichové, jejíž krásné nohy toužil na smrtelné posteli ještě jednou vidět. A herečka mu prý poslední přání splnila.

U Kinských zase syn přiznává, jak se po restituci coby patnáctiletý kluk při pohledu na zpustošené sídlo zděsil, že by je měl někdy spravovat, a radši ujel na Nový Zéland. Vrátil se; zodpovědnost je hlavní spojnicí Modré krve. I když jeden z aktérů ji pojmenuje jinak: „Všichni jsme hlavně romantičtí blbci.“